На початок

 

В Президії Академії

 

 

Під головуванням віце-президента АН ВШ України М.В.Стріхи відбулося чергове засідання Президії Академії.

Учасники засідання тепло привітали Головного ученого секретаря академії І.В.Бейка, який відзначив свій 75-річний ювілей, і побажали йому міцного здоров’я і нових творчих звершень. М.В.Стріха вручив І.В.Бейку Грамоту Президії Академії за великі заслуги на ниві української науки й вищої освіти.

М.В.Стріха також повідомив, що цьогорічними лауреатами Державної премії України в галузі науки і техніки стали шестеро академіків АН ВШ України в складі авторських колективів, очолюваних академіками О.Г.Наконечним і Я.І.Лепіхом. Учасники засідання привітали лауреатів.

Хвилиною мовчання було вшановано пам’ять академіків Г.О.Сукача, В.Г.Матвіїшина, П.М.Гудивка, М.Т.Корнійчука, які пішли з життя після минулого засідання Президії.

М.В.Стріха поінформував про важливі події в науковій та освітянській сфері, на які Академія висловила свою реакцію. Як відомо, Академія вже раніше надіслала на адресу Верховної Ради негативний експертний висновок на законопроект «Про основи мовної політики» (автори – депутати Ківалов і Колесніченко). Представники Академії увійшли до новоствореного Комітету порятунку української мови й узяли участь в обговоренні освітянського й наукового розділів програми Об’єднаної опозиції, надавши свої зауваження. Президія висловила тривогу дальшим згортанням фінансування наукових досліджень у державі, яке в 2011 році вже сягнуло історичного мінімуму (0,29% ВВП  проти 0,34% у 2010 р.), а цього року буде ще нижчим.

Академіки-секретарі фахових відділень поінформували про низку наукових конференцій, що відбулися в травні-червні з організаційною участю відділень АН вищої школи України.

М.В.Стріха оголосив протокол зборів відділення політології, соціології і права, які увільнили Ю.І.Яковенка від обов’язків академіка-секретаря на його прохання за станом здоров’я і обрали новим академіком-секретарем цього відділення М.В.Туленкова. Учасники засідання подякували Ю.І.Яковенку за тривалу сумлінну працю й побажали йому якнайшвидшого одужання.  Було відзначено також, що зусиллями нового академіка-секретаря В.В.Коваля вдалося суттєво активізувати роботу загально технічного відділення.

І.В.Бейко поінформував, що всім членам академії було розіслано нагадування про необхідність сплатити до 15 липня членські внески за 2012 рік в обсязі 200 грн., оскільки без цього неможлива ритмічна робота Секретаріату Академії й розгортання повноцінної підготовки до 20-річного ювілею АН вищої школи України 27 листопада 2012 року. Як позитивну динаміку було наведено те, що близько 20 академіків уже встигли погасити заборгованість зі внесками. Президія зобов’язала академіків-секретарів постійно контролювати питання внесків.

На пропозиції академіків-секретарів було сформовано список вакансій дійсних членів (академіків) АН вищої школи України, який найближчим часом буде опубліковано. Вибори нових академіків АН ВШУ фаховими відділеннями відбудуться впродовж листопада, їхні результати буде затверджено ювілейною Конференцією Академії наприкінці листопада – на початку грудня.

 Президія розглянула низку інших питань академічного життя. Учасники засідання передали побажання якнайшвидшого одужання Президентові Академії М.І.Дробноходу. В свою чергу, М.І.Дробноход телефоном переказав свої найкращі побажання всім членам Академії.

Наступне планове засідання Президії відбудеться в вересні.

 

 

 

КОРНІЙЧУК Май-Михайло Тихонович

(1937-2012)

 

Українська математична наука й вища освіта зазнали тяжкої втрати. 24 червня раптово пішов з життя відомий учений в галузі прикладної математики, доктор технічних наук, професор,  академік АН ВШ України Май-Михайло Тихонович Корнійчук.

Майбутній академік народився 02.05.1937 р. с. Валентин Ольгинського р-ну на Далекому Сході, куди занесла доля багатьох українців утікачів від голодоморів. Цього ж 1937 р. після арешту батька (реабілітований посмертно) сім’я повернулася в Україну в с. Морозівка на Вінниччині. У 1956 р. склав вступні іспити до КДУ ім.Т.Шевченка, куди був зарахований лише після того, як прийшла довідка про реабілітацію батька за відсутністю складу злочину. Під час навчання на механіко-математичному ф-ті (1959) за рекомендацією академіка Б.В. Гнєденка направлений для дослідницької роботи у Київське вище інженерне радіотехнічне училище (КВІРТУ) ППО - у єдину на той час в СРСР військову науково-дослідну лабораторію математичних методів дослідження операцій. Після закінчення (1961) КДУ ім.Т.Шевченка працював у КВІРТУ ППО молодшим, старшим (1967) науковим співробітником, старшим викладачем (1967), завідувачем (1979–1987) кафедри вищої математики. З 1987 р. – в  Національному авіаційному ун-ті: молодший наук. співроб. (1987), старший наук. співроб. (1988), провідний наук. співроб. (1989), головний наук. співроб. (1991–1999). З 1999 р. – професор кафедри економіко-математичних методів КНЕУ, одночасно професор кафедри комп’ютеризованих систем управління НАУ. В останні роки працював у Національному університеті культури. Докторську дисертацію захистив у 1990 р. у військовому науково-дослідному ін-ті № 45 (м. Москва), професор (2000).

Наукові інтереси М.Т.Корнійчука охоплювали розроблення методів і моделей оцінювання характеристик надійності, оптимізації надійності, оптимізації розподілення між елементами надійності складних систем за критерієм вартість-надійності; моделі резервування, моделі часового резервування; нелінійне математичне програмування, модифікований метод невизначених множників; ризик, методи і моделі оцінювання економічного ризику, елементи і основи імовірносної теорії економічного ризику, розробку методів і моделей діагностики та ідентифікації ризику.

М.Т.Корнійчук був автором понад 250 публікацій (у відкритому друці), зокрема 8 монографій, 12 навчальних посібників, 25 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Серед них: «Статистические оценки распределений и параметров» (1974); «Математические модели оптимизации и оценивания надежности и эффективности» (1990); «Стохастичні моделі інформаційних технологій» (2000); «Складні системи з випадковою зв’язністю» (2003, співавтор І.К. Совтус).

У 2006 році М.Т.Корнійчука було обрано академіком АН вищої школи України за відділенням математики.

Світла пам’ять про Мая-Михайла Тихоновича Корнійчука – визначного вченого, високофахового педагога, чудову людину, справжнього патріота своєї України – назавжди залишиться в наших серцях.

 

Президія АН вищої школи України

 

 

На початок