На початок

 

Відбулося виїзне засідання Президії

 

Розширене виїзне засідання Президії Академії відбулося на ініціативу Аграрного відділення в Національному університеті біоресурсів і природокористування. На його початку президент АН вищої школи України О.Г.Наконечний запропонував присутнім вшанувати світлу пам’ять академіків, радників Президії І.М.Ляшенка і В.І.Чопика, які нещодавно пішли з життя.

Ректор НУБіП С.М.Ніколаєнко розповів, як реалізується стратегія розвитку цього найбільшого аграрного ВНЗ України, зафіксована в «Голосіївській стратегії 2020». Зокрема, упродовж минулих двох років оптимізовано структуру підрозділів університету, створено ради роботодавців, які беруть активну участь у формуванні навчальних програм кожного факультету. Велику увагу керівництво університету приділяє розвиткові наукових досліджень: адже сьогодні НУБіП обслуговує сектор національної економіки загальною потужністю приблизно в 650 млрд. гривень.

Віце-президент АН вищої школи України, заступник міністра освіти і науки України М.В.Стріха поінформував про ухвалення Верховною Радою України підготовленого МОН у співпраці з науковою спільнотою, зокрема і з АН ВШ України, нового закону «Про наукову і науково-технічну діяльність». Він також повідомив, що, попри бюджетну скруту, МОН вдалося домогтися збільшення показників фінансування університетської науки у проекті Державного бюджету 2016 року. В разі ухвалення такого бюджету МОН зуміє реалізувати кілька нових важливих ініціатив, зокрема й щодо забезпечення науковців доступом до провідних міжнародних наукометричних баз даних. Окремо М.В.Стріха наголосив на тому, що з ініціативи міністерства компанія «Томсон-Ройтерс» вирішила надати безкоштовний доступ до своїх продуктів, зокрема й до бази «Web of Science», для 26 вишів і наукових установ, евакуйованих з окупованих Донецька і Луганська.

Проректор НУБіП, академік НААН С.М.Кваша зробив наукову доповідь «Основні тенденції у розвитку аграрного сектору економіки України: проблеми сталого сільського розвитку». Значення аграрного сектору учений проілюстрував такими цифрами: сьогодні в ньому зайнято трохи більше 3 млн. працівників і 56 тисяч суб’єктів господарювання, він виробляє близько 14% ВВП – і водночас дає державі 37% її валютної виручки. Експортний потенціал одного га української ріллі складає 532 долари, що значно ближче до показника ЄС (651 долар), аніж до показника Митного союзу Росії, Білорусі й Казахстану (97 доларів). Ці цифри переконливо засвідчують важливість ефективного наукового супроводу аграрної галузі.

Співробітник Державного фонду фундаментальних досліджень В.Андрущенко поінформувала про хід реалізації підтриманого Академією проекту «Наукові журнали України». На сьогодні на сайті www.usj.org.ua зібрано інформацію про понад 400 вітчизняних наукових видань. Кінцева мета проекту – спонукати наші журнали дотримуватися міжнародно визнаних правил і, таким чином, полегшити собі доступ до міжнародних наукометричних баз.

На пропозицію О.Г.Наконечного вирішено, що чергові ХІІІ Академічні читання пам’яті засновника й першого президента Академії В.І.Стріхи відбудуться 20 лютого 2016 року. Президія просить учених Академії подати теми своїх доповідей до 20 січня.

Водночас науковим відділенням Академії дано доручення в місячний термін внести пропозиції щодо вакансій на чергових виборах академіків АН вищої школи України, які планується оголосити на початку наступного року.

На подання відділення математики Президія ухвалила відзначити Нагородою Святого Володимира академіка АН вищої школи України і НАН України М.О.Перестюка, якому 1 січня 2016 року виповниться 70 років.

На завершення засідання теплі слова лунали на адресу визначного вченого-аграрія, довголітнього академіка-секретаря аграрного відділення Академії, громадського діяча, народного депутата України ІІ скликання В.А.Яблонського, який днями відзначив своє 85-річчя.

 

На початок