На початок

 

У Президії Академії

 

Під головуванням Президента АН вищої школи України О.Г.Наконечного відбулося чергове засідання Президії Академії. На ньому обговорено підготовку до щорічної Конференції Академії, яка відбудеться 13 червня. Визначено, зокрема, вакансії для виборів дійсних членів (академіків) АН ВШ України, оголошення про які буде офіційно розміщено на сайті Академії та в ЗМІ.

Віце-президент АН ВШ України, заступник Міністра освіти і науки України М.В.Стріха поінформував присутніх про приєднання України як асоційованого учасника до рамкової програми ЄС із досліджень та інновацій «Горизонт-2020». Ідеться про найбільшу в історії семирічну, розраховану на період до 2020 року спільну європейську програму з бюджетом у 80 мільярдів євро, ухвалюючи яку, Євросоюз заявив про готовність покласти науку та інновації в основу свого подальшого розвитку.

Долучення до програми дає українським науковцям рівні з їхніми європейськими колегами права як при змаганні за численні гранти програми, так і при їх виконанні. Більше того, Україна отримає представництво в 17 комітетах програми, які визначають її політику.

Внесок кожної держави до бюджету «Горизоту-2020» визначається за простою формулою: загальний бюджет програми помножити на ВВП країни і поділити на ВВП 28 держав ЄС. Однак, розуміючи драматичну ситуацію, в якій перебуває Україна сьогодні, Євросоюз пішов на безпрецедентну знижку, тож упродовж усього періоду дії програми наша держава сплачуватиме до її бюджету лише 5% формульної суми, і при цьому відразу ж отримуватиме половину свого внеску назад через інструмент технічної допомоги.

Таким чином, заплативши до бюджету програми упродовж 2016-2020 років фактично менше 18 мільйонів євро, Україна матиме шанс отримати за той самий період грантів на щонайменше 60 мільйонів євро. Адже, беручи участь у попередній науковій Сьомій рамковій програмі ЄС у статусі третьої сторони, українці отримали гранти на суму близько 26 мільйонів євро. Врахування суттєво більшого бюджету «Горизонту-2020» (80 млрд євро проти 53 млрд у РП-7), а також того, що українські вчені матимуть тепер доступ до всіх без винятку конкурсів програми й отримуватимуть оплату на рівні європейських колег (досі – лише 70%) і приводить до наведеної вище оціночної цифри.

З метою активації участі українських учених у «Горизонті-2020» МОН уже створено мережу національних контактних пунктів програми у провідних ВНЗ і наукових установах. Їхнім завданням є оперативне інформування про конкурси програми, допомога в оформленні заявок і в пошукові іноземних партнерів (у грантах програми беруть участь міжнародні команди).

МОН сподівається на те, що участь у програмі «Горизонт-2020» не лише дасть потужний імпульс розвиткові науки та високотехнологічних інновацій, але природним шляхом змінить увесь ландшафт нашої науки, спонукавши наших учених грати «за європейськими правилами».

20 березня Міністр освіти і науки України С.М.Квіт та єврокомісар Карлош Моедаш підписали в Києві угоду про асоційований статус України в програмі «Горизонт-2020», що зробило Україну де-юре частиною Європейського дослідницького простору і стало фактично першим великим конкретним здобутком на шляху української євроінтеграції після підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС.  

 

На початок