На початок

 

У Президії Академії

 

Під головуванням Президента АН вищої школи України О.Г.Наконечного відбулося чергове засідання Президії Академії. На початку засідання його учасники тепло привітали члена Президії, академіка-секретаря Відділення біології М.Ю.Макарчука з нещодавно відзначеним 60-річним ювілеєм.

Перший віце-президент Академії А.С.Філіпенко презентував результати роботи колективу науковців, який опрацьовував стратегію майбутніх економічних перетворень у державі. На думку доповідача, загальноприйнята ліберальна модель себе вичерпує, й Україна повинна буде перейти до моделі народної солідарної економіки. Учасники засідання рекомендували надіслати напрацювання науковців до Верховної Ради та Уряду України.

Експерти громадського об’єднання «Майдан закордонних справ» О.Смілянський та Ю.Куп’ятник представили розроблену ними Стратегію повернення Криму. В основу державної політики України рекомендовано покласти дії, які мають продемонструвати: існування успішного Криму поза Україною неможливе. Підстави для цього дає залежність Криму на 80-85% від постачання електроенергії, і на 80% від постачання прісної води з материкової України. Хоча сьогодні економічне становище півострова погіршується в силу некомпетентності місцевих «еліт» навіть без системних дій української влади, неприйняття ідеї відпочинку в Криму має стати в ближчі роки панівним серед українців.

Віце-президент Академії, заступник міністра освіти і науки України М.В.Стріха проінформував про кроки, які МОН здійснило для унеможливлення включення наукових установ і ВНЗ окупованого Криму в процеси міжнародного наукового співробітництва. Він також розповів про роботу МОН для мінімізації негативного впливу на галузь тих бюджетних скорочень, які стали неминучими через російську агресію на Сході України та спричинені нею наслідки (окупація територій, які продукували до 15% ВВП, поява майже мільйона біженців, евакуація 25 вишів та наукових установ). М.В.Стріха наголосив на необхідності інтенсифікації наукового співробітництва з європейськими країнами. Він повідомив: завершено переговори про приєднання України до Рамкової програми ЄС «Горизонт 2020» на правах асоційованого члена. При цьому європейські партнери виявилися готовими надати Україні безпрецедентні пільги (включно із двадцятиразовим зниженням її внеску на ближчі шість років).

Було розглянуто заяви групи учених-хіміків, які входили до відділення хімії АН вищої освіти України, про їхнє бажання працювати надалі в складі АН вищої школи України. На підставі цих заяв та у відповідності до Статуту й попередніх ухвал Конференції АН вищої школи України поновлено в складі Академії академіків О.Я.Лобойка, Б.І.Байрачного, В.Г.Сиромятнікова, В.І.Ларіна, які були обрані до АН вищої школи України у 1992-2001 роках, але пізніше втратили зв’язок із нею. Одночасно ухвалено рішення розділити Відділення біології та хімії на два: Відділення біології (академік-секретар М.Ю.Макарчук) та Відділення хімії (в.о. академіка-секретаря проф. О.А.Запорожень). До складу Відділення хімії з Відділення біології та хімії також ухвалено перевести академіка, д.х.н., проф. Д.М.Фреїка. Відділенню хімії доручено внести пропозиції про оголошення вакансій на вибори академіків за цим відділенням з урахуванням заяв учених-хіміків, які хотіли б надалі працювати в АН вищої школи України.

Президія АН вищої школи України ухвалила провести чергову Конференцію Академії орієнтовно 23 травня 2015 року. Питання про оголошення вакансій академіків за науковими відділеннями буде розглянуто Президією наприкінці січня – на початку лютого 2015 року.

Президія також ухвалила провести ХІ Академічні читання пам’яті засновника і першого президента Академії В.І.Стріхи 28 лютого 2015 року. Пропозиції щодо участі в читаннях та теми наукових доповідей слід до 20 січня 2015 року надіслати на електронну адресу maksym_strikha@hotmail.com .

На підставі подань наукових відділень наук про Землю та металургії Президія розглянула питання про нагороди Академії. Нагородою Святого Володимира відзначено визначного ученого-мінералога, Президента Українського мінералогічного товариства, довголітнього академіка-секретаря Відділення наук про Землю, а нині – радника Президії АН ВШ України В.І.Павлишина. Цією нагородою вченого вдостоєно за його довголітню науково-педагогічну працю, а також велику роботу з популяризації науки. Нагороду Ярослава Мудрого присуджено колективові на чолі з відомим ученим-металургом, академіком С.Й.Пінчук за цикл робіт «Структуроутворення покриттів різного функціонального призначення».

На підставі Статуту Академії Президія Ухвалила призупинити членство в Академії академіків В.Д.Каліущенка (на підставі заяви евакуйованого до Вінниці Донецького національного університету, як такого, що підтримав т.зв. «ДНР»), та Б.П.Середи (на підставі подання почесного академіка В.П.Мазура та Відділення металургії як такого, що порушив принципи наукової етики). У відповідності до Статуту остаточне рішення щодо членства В.Д.Каліущенка та Б.П.Середи в Академії буде ухвалено Конференцією.

Президія визначила обсяги вступного та членського внесків академіків у 2015 році в сумі 250 грн. і 800 грн. відповідно. Вирішено, що почесні академіки сплачують внески на власний розсуд, але Академія вітатиме, якщо ці внески відповідатимуть внескам, встановленим для дійсних членів Академії.

 

На початок