На початок

 

У Президії Академії

 

Під головуванням Президента АН вищої школи України О.Г.Наконечного відбулося чергове засідання Президії Академії. Було заслухано інформацію голови Одеського регіонального відділення академіка Я.І.Лепіха про роботу відділення, обговорено шляхи підвищення активності регіональних осередків Академії.

Віце-президент Академії М.В.Стріха, який очолює відповідну робочу групу при комітеті Верховної Ради з питань науки і освіти,  поінформував про хід підготовки нової редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Президія ухвалила звернення до Міністра освіти і науки С.М.Квіта, в якому попросила повернути до державного стандарту середньої освіти викладання в старших класах низки навчальних дисциплін (фізика, хімія, біологія, зарубіжна література), вивчення яких планувалося згорнути з 2018 року.

Президія також ухвалила звернення до всієї наукової й викладацької спільноти України у зв’язку з загрозливим становищем, у якому наша держава опинилася внаслідок російської агресії й інспірованого Кремлем сепаратизму.

 

 

До всіх науковців і викладачів України

 

Шановні колеги, над нашою Батьківщиною нависла смертельна небезпека. Спецслужбами Росії та їхніми місцевими найманцями реалізується добре продуманий план дестабілізації і розчленування України.

Дорогі колеги з університетських міст Сходу і Півдня, вас дуже багато, ви - могутня сила. Не спіть, прокиньтеся, зорганізуйтеся, гучно заявіть в аудиторіях і лабораторіях, на вулицях і майданах про свою позицію: “Україна повинна бути вільна і єдина!” Очольте гурти молоді і студентства, станьте на перепоні вітчизняному невігластву та іноземній агресії.

Українці заплатили страшну ціну за шанс нарешті жити у вільній, демократичній, європейській державі. Сьогодні вже ні в кого не повинно лишатися ілюзій, що з нами всіма буде, коли ми  цей шанс утратимо.

Тож у цей критичний момент станьмо, незалежно від нашої мови, віри, політичних уподобань, на бік нашого спільного гідного майбутнього. Пам’ятайте: якщо десятки тисяч вийдуть на вулиці, жодні «зелені чоловічки» не зможуть повернути нас у рабство.

 

Президія АН вищої школи України

 

 

 

 

 

 

Міністру освіти і науки України

С.М.Квіту

 

Вельмишановний Сергію Мироновичу!

 

Відповідно до затвердженого з ініціативи попереднього керівництва Міністерства «Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», у профільній школі мають залишитися тільки 6 базових предметів, тільки один із яких (природознавство) включатиме елементи природничих наук (фізики, хімії, біології, астрономії). Фактично йдеться про сумнозвісний предмет «сайенс», який давно існує в ряді країн і викликає дуже неоднозначні відгуки фахівців у цих країнах.  Водночас до числа цих базових дисциплін не потрапила й зарубіжна література, знання якої є основою для формування сучасного гуманістичного світогляду.

Розробники «Державного стандарту» вважають, що дисципліни, які не потрапили до переліку базових, мають увійти до переліку предметів для вивчення у відповідних профільних класах. Проте очевидно, що протягом найближчих років учні навряд чи зможуть вільно вибирати профіль навчання, навіть у великих містах: через недостатнє фінансування профільні класи відкриватимуться тільки за наявності повного комплекту учнів (близько 30). Тому лише незначна кількість учнів отримає можливість вивчити завершений курс фізики (і так само курси хімії або біології). А це ж ті курси, що формують світогляд учнів і складають підґрунтя підготовки кадрів у галузі сучасних технологій. Зруйнувавши ці елементи освіти, ми автоматично перейдемо до розряду країн третього або четвертого світу (адже Україна не матиме можливості «купувати» талановиту та освічену молодь, як це нині роблять розвинуті та багаті країни). Без належної шкільної природничої освіти наша країна не матиме кадрів, потрібних для забезпечення її обороноздатності в ХХІ столітті.

Викладання фізики, хімії, біології за курсом «Природознавство» в обсязі 1 години на тиждень (якщо розподілити 3 години на 4 курси: біологія, географія, хімія та фізика – то й менше!) практично унеможливлює для цих учнів навчання після закінчення школи у тих ВНЗ, де ці предмети є профільними.

Реалізація «Державного стандарту» неминуче призведе до того, що вищі навчальні заклади природничого та технічного напрямів залишаться практично без «своїх» абітурієнтів. Тож наступним кроком такого «реформування» освіти має стати ліквідація цих ВНЗ, тобто саме тих навчальних закладів України, які найбільш відомі й визнані в світі.

Ми пропонуємо збільшити кількість базових предметів з 6 до 9, замінивши природознавство на три окремі предмети – фізику, хімію та біологію, та додавши до їх числа зарубіжну літературу. Пропонуємо також зберегти три рівні вивчення кожного предмету (рівень стандарту, академічний і профільний рівні). Просимо Міністерство ініціювати внесення відповідних змін у додатки 1 і 2 до «Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти».

 

З повагою,

 

Президент                                                                О.Г.Наконечний

 

На початок