На початок

 

Під головуванням віце-президента АН вищої школи України М.В.Стріхи відбулося останнє поточного 2011 року засідання Президії Академії. Віце-президенти Академії В.І.Григорук і Ю.С.Пройдак, академіки-секретарі наукових відділень В.А.Яблонський, М.Ю.Макарчук, О.О.Романовський, Н.О.Вірченко, Л.В.Поперенко, О.І.Чередниченко поінформували про заходи, проведені науковими відділеннями Академії упродовж останнього часу. Наголошувалося: з участю АН ВШ України проведено низку міжнародних і національних конференцій з усіх галузей знань, видано ряд помітних монографій і підручників, кількох членів Академії за рішенням Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки відзначено преміями 2011 року. У виступах було поставлено й низку проблемних питань: щодо дальших перспектив участі України в Болонському процесі, щодо можливостей підготовки аспірантів (докторантів) за спільним керівництвом українських і закордонних учених, щодо проекту видання документів УНР, що зберігаються в архівах Туреччини тощо.

Ухвалено низку рішень щодо роботи Академії в 2012 році.

У зв’язку з цим, що у новому семестрі КНУ ім.Т.Шевченка проводитиме заняття й по суботах, вирішено перенести дату щорічних ХІ Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи на день і провести їх у неділю 12 лютого 2012 року.

Вирішено залишити щорічні членські внески на 2012 рік у попередньому обсязі 200 гривень для дійсних членів (академіків) АН вищої школи України. Почесні академіки сплачують внески за бажанням і у прийнятному для них обсязі. 

Вирішено провести у березні 2012 року виїзне засідання Президії Академії на базі Національної металургійної академії України (м.Дніпропетровськ).

У зв’язку з скороченим графіком зимово-весняного семестру 2012 року через проведення в Україні Євро-2012, а також з огляду на відзначення 27 листопада 2012 року 20-ї річниці від дати заснування Академії, вирішено провести щорічні збори (конференцію) Академії наприкінці листопада – на початку грудня, присвятивши їх ювілею Академії.

Вирішено доручити науковим відділенням Академії до середини квітня подати на адресу Президії мотивовані пропозиції щодо оголошення вакансій на виборах академіків, які б дозволили залучити до роботи Академії провідних учених за найактуальнішими напрямками досліджень.

Відділенням історії, філософії та українознавства (І.І.Дробот) та політології, соціології та права (Ю.І.Яковенко) доручено до середини січня розглянути експертний висновок з приводу законопроекту «Про захист суспільної моралі», підготовлений відділенням педагогіки і психології (О.О.Романовський) і підготувати узгоджений висновок для розгляду Президією.

Ухвалено також рішення з низки питань, що мають важливе суспільне значення і отримали широкий громадський розголос.

Розглянуто наслідки проведення МОНМС конкурсу на визначення наукових тем, які будуть підтримані у рамках бюджетних кодів «Підтримка фундаментальних (прикладних) наукових досліджень у ВНЗ». До 2010 року така підтримка здійснювалася на підставі ухвал 23-х секцій Наукової ради МОН, прийнятих за результатами експертного оцінювання проектів; при цьому проекти, які отримували оцінку, вищу від встановленого єдиного для всіх «прохідного» рівня, рекомендувалися до фінансування. Формально таку систему збережено і в 2010-11 рр., але тепер «прохідну» планку для кожного з напрямків встановлює волюнтаристичне рішення керівництва міністерства. При цьому «прохідний» бал для основних природничо-наукових напрямків виявився приблизно удвічі вищим, ніж для ряду соціогуманітарних напрямків.

У результаті за Наказом МОНМС №1242 від 28 листопада цього року залишено без фінансування 44% робіт з фізики, 41% з приладобудування, 39% з інформатики і кібернетики, 29% з електроніки, по 28% з хімії і машинобудування – тобто саме з тих напрямків, які визначають науково-технологічний прогрес. Найбільшого удару завдано університетам з традиційно сильними науковими школами в галузі природничих і технічних наук – Одеському імені І.Мєчнікова, Харківському ім.В.Каразіна, Дніпропетровському ім.О.Гончара, Львівському ім.І.Франка. Водночас прийнято до фінансування значну кількість соціогуманітарних проектів з інших ВНЗ, об’єктивна вартісність яких викликає сумнів. Президія ухвалила звернутися до Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова з вимогою повернутися до об’єктивної і прозорої процедури підтримки наукових проектів ВНЗ, не допустити руйнування важливих наукових шкіл з природничих і технічних наук.

Президія обговорила ситуацію, за якої стала можливою шахрайська діяльність «професора пі» «нейрохірурга» А.Т.Слюсарчука, заарештованого нині правоохоронними органами. Ухвалення попереднім президентом України В.А.Ющенком рішення про створення для людини, що не володіє знаннями навіть в обсязі середньої школи, «інституту мозку», та присудження А.Слюсарчукові (і, за повідомленнями преси, його особистому водієві О.Червоному) Державної премії України в галузі освіти Указом президента України В.Ф.Януковича від 30 червня 2011 року стали симптомами тяжкої хвороби українського суспільства, де важливі рішення ухвалюються волюнтаристським шляхом, без залучення фахівців-експертів. Президія ухвалила звернутися до Президента України з закликом забезпечити усебічне розслідування протиправної злочинної діяльності А.Слюсарчука та осіб, які стояли за ним (у результаті якої напівграмотний шахрай без будь-якої освіти робив у державних медичних установах операції на мозку, що тягнули за собою людські жертви). Президія також закликає президента дати оцінку Комітетові з Державних премій України в галузі освіти та особисто його голові Д.Табачнику, який відкрито долучився до пропагування «унікальних здібностей» А.Слюсарчука і безнадійно дискредитував новозасновану Державну премію в галузі освіти, домігшись її присудження відверто одіозним постатям, що не мають нічого спільного з освітою і наукою.

У відповідь на звернення групи науковців з ВНЗ міста Полтави Президія розглянула ситуацію, яка виникла після виходу розпорядження №418 Полтавської ОДА від 31.10.2011 р. «Про відзначення в області 230-річчя від дня народження Івана Федоровича Паскевича». Цим розпорядженням передбачається відзначити на офіційному рівні ювілей (не круглий!) царського фельдмаршала, який залив кров’ю Варшаву в 1831 р., здійснював потому каральну політику в «Царстві Польському», а в 1847 р. заарештував членів кирило-мефодіївського товариства В.Білозерського та П.Куліша. Президія ухвалила звернутися до голови Полтавської ОДА О.Удовіченка з вимогою скасувати одіозне розпорядження про вшанування царського сатрапа, яке є прямою образою для всіх українців, а також для польської громади області, і натомість сприяти нарешті увічненню справді визначних діячів української історії, науки і культури, пов’язаних своїм життям з Полтавською областю.

Президія ухвалила відзначити Почесною Грамотою Академії почесного академіка АН ВШ України, президента Українського фізичного товариства, визначного ученого в галузі фізики напівпровідників В.Г.Литовченка, якому 24 грудня виповнюється 80 років.

На завершення головуючий М.В.Стріха від імені президента Академії М.І.Дробнохода, який одужує після застуди, побажав усім присутнім міцного здоров’я і великих творчих звершень у новому 2012 році.

 

На початок