На початок

 

В Президії Академії

 

Під головуванням Президента АН вищої школи України М.І.Дробнохода відбулося перше в 2011 році засідання Президії Академії.

Було обговорено хід підготовки до традиційних Восьмих Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи, які відбудуться 5 лютого цього року в головному корпусі Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка (початок о 10.00, реєстрація учасників з 9.00). Затверджено програму читань, яка включає наукові доповіді, присвячені актуальним напрямкам розвитку фізико-математичних, медико-біологічних та соціогуманітарних наук.

Віце-президент АН ВШ України М.В.Стріха поінформував про співпрацю академії з організацією «Вікімедіа Юкрейн», яка підтримує український сегмент міжнародної інтернет-енциклопедії «Вікіпедія», що 15 січня цього року відзначає своє 10-річчя. За цей час «Вікіпедія» стала важливим науково-освітнім явищем нашого часу, а за кількістю і якістю статей англомовна «Вікіпедія» перевищила еталонну паперову «Енциклопедію Брітанніка». Український сегмент «Вікіпедії» є одним із найдинамічніше наповнюваних у світі, число статей протягом минулих 9 місяців тут збільшилося на чверть і сягнуло 250 тисяч (16 позиція в світі). «Вікімедіа Юкрейн» було передано електронну версію довідника АН вищої школи України, і таким чином, на українській «Вікіпедії» уже ближчим часом з’являться статті про всіх членів Академії. Зі свого боку, Президія Академії очікує від учених Академії інтенсивної роботи з наповнення україномовної «Вікіпедії» якісними статтями з усіх галузей знань.

М.І.Дробноход та П.П.Кононенко поінформували присутніх про ситуацію, яка склалася навколо Національного НДІ українознавства, який заснував і незмінно очолює П.П.Кононенко.

5 січня цього року Кабінет Міністрів України без попереднього обговорення з науковою громадськістю ухвалив Розпорядження №4-р «Про реорганізацію науково-дослідних інститутів, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту». Пунктом 1 цього Розпорядження передбачено «погодитися з пропозицією Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо реорганізації: Національного науково-дослідного інституту українознавства шляхом перетворення його у Національний науково-дослідний інститут українознавства та всесвітньої історії».

У Зверненні, ухваленому Президією на адресу Президента України В.Ф.Януковича, відзначається: «На сьогодні інститут є визнаним у світі науковим осередком українознавчих досліджень. Він підтримує тісні наукові контакти з науковими установами та університетами десятків країн. Великий міжнародний розголос мають організовувані інститутом науково-практичні конференції. Інститут видає авторитетний науковий журнал «Українознавтво», інтернет-версія якого доступна сьогодні читачам усього світу. Науковий колектив інституту об’єднує провідних учених, докторів наук, професорів, академіків.

Реалізація Розпорядження №4-р фактично приведе до ліквідації НДІ українознавства і до створення наукової установи зовсім іншого профілю й кадрового наповнення (адже ніяких коштів для збільшення штатного розпису майбутнього Інституту українознавства та всесвітньої історії не передбачено, і розвиток компоненти всесвітньої історії можна забезпечити лишень шляхом скорочення фахівців, які сьогодні здійснюють українознавчі дослідження). Такий крок буде негативно сприйнятий науковою громадськістю і, виходячи з міжнародного статусу Національного НДІ українознавства, це завдасть удару авторитету держави Україна в цілому.

Що ж до досліджень з всесвітньої історії, то, на думку Академії, розвивати їх доцільно насамперед там, де для цього сформовані авторитетні наукові школи, тобто на відповідних факультетах і кафедрах Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка, Харківського національного університету імені В.В.Каразіна, Львівського національного університету імені І.Я.Франка. Національного університету «Києво-Могилянська академія», інших провідних ВНЗ. Створення «на голому місці» адміністративним шляхом наукової інституції з вивчення всесвітньої історії, за якою не стоїть імені жодного авторитетного науковця, завідомо призведе лише до розпорошення й неефективного використання бюджетних коштів.

На думку фахівців-правників, розпорядження №4-р в цілому сумнівне з правового погляду. Адже з одного боку, п.3 передбачено, що «це розпорядження набирає чинності одночасно з Указом Президента України про збереження за Національним науково-дослідним інститутом українознавства та всесвітньої історії статусу національного». Отже, в зв’язку з відсутністю такого Указу Розпорядження №4-р чинності ще не набрало. Але водночас п.2 Розпорядження встановлені конкретні терміни виконання передбачених ним заходів, а Міністерство освіти і науки,  молоді та спорту вже вимагає (в телефонному режимі) від Національного НДІ українознавства здійснення конкретних дій, пов’язаних з його ліквідацією. Тобто де-факто Уряд з ініціативи керівництва Міністерства освіти і науки, молоді та спорту перебрав на себе повноваження, які належать виключно Президенту України, оскільки йдеться про реорганізацію (а фактично – ліквідацію) закладу зі статусом «національний», і фактично зобов’язав Президента України видати відповідний Указ!»

Виходячи з цього, Президія Академії звернулася до глави держави з проханням доручити Уряду скасувати Розпорядження №4-р як видане з порушенням чинного законодавства і встановленої процедури, а також дати оцінку діям керівництва Міністерства, фактично скерованим на дискредитацію Президента й Уряду України.

Президія Академії залишила обсяг внесків на 2011 рік на попередньому рівні: щорічний членський внесок – 200 грн., вступний внесок – 700 грн. Передбачено, що літні академіки-пенсіонери можуть сплачувати щорічний внесок у прийнятному для них розмірі. Водночас М.І.Дробноход звернув увагу на те, що на сьогодні близько 70 академіків мають заборгованість по сплаті внесків за попередні роки. Оскільки академія є громадською організацією і всю свою статутну діяльність (проведення конференцій, наукові видання, утримання невеликого апарату) здійснює виключно за рахунок членських внесків, Президія звернулася до «боржників» із закликом негайно погасити заборгованість, сплативши внески або в офісі академії особисто, або ж переказом на її банківський рахунок, який наведено на сайті Академії anvsu.org.ua .

М.І.Дробноход поінформував про те, що надруковано тираж нового довідника Академії. Усім академікам, які не мають заборгованості зі сплати внесків, його буде вручено безкоштовно.

Президія ухвалила провести щорічну Конференцію Академії 16 квітня цього року і доручила всім науковим відділенням подати свої мотивовані пропозиції щодо оголошення вакансій для виборів дійсних членів (академіків) на чергове засідання Президії, яке вирішено провести 11 лютого цього року. 

 

На початок