На початок

 

У Президії Академії

 

Під головуванням Президента АН ВШ України М.І.Дробнохода відбулося чергове засідання Президії Академії. На його початку присутні тепло привітали академіків О.О.Романовського та М.А.Дудченка, яким було урочисто вручено присуджені їм раніше відзнаки – Почесну Грамоту Академії і Академічну Нагороду Ярослава Мудрого в галузі науки і техніки.

Президія обговорила загальну ситуацію, що складається в державі і суспільстві. В ході обговорення відзначалося: нормами нашого життя стають зневага до  простої людини, її прав і свобод, думок і переконань. Громадяни виявилися незахищеними перед сваволею державного репресивного апарату. Це наочно продемонстрували всьому світові процеси над чільними колишніми посадовцями, зокрема над колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. Попри неодноразові намагання чинної української влади довести, що ці люди несуть відповідальність за посадові злочини й корупційні дії, світова спільнота була дивовижно одностайною у своєму висновку: ці переслідування є політично мотивованими, а судові процеси, попри формальне дотримання процедури, є відвертою наругою над принципом верховенства права.

Як наслідок, Україна постала перед реальною втратою європейської перспективи й міжнародною ізоляцією. В багатьох країнах Європи вже розпочався масовий громадський рух за бойкот національними збірними цих країн ЄВРО-2012. Відповідальність за це несуть не міфічні закордонні «недоброзичливці», а виключно чинна українська влада. Президія закликала всіх науковців і освітян відкинути страх і посилити громадянський тиск на українську владу, щоб змусити її схаменутися на межі прірви, в яку вона сьогодні штовхає всіх нас.

 Президія також обговорила ситуацію навколо призначеного на 28 жовтня ІІІ з’їзду освітян України. М.І.Дробноход нагадав: академія доклала всіх зусиль, аби з’їзд перетворився на змістовну дискусію щодо дальших шляхів розвитку національної системи освіти.

Однак, як відзначалося під час обговорення, такої дискусії відбутися не може, оскільки чинне керівництво Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України досі не оприлюднило жодної стратегічної програми розвитку освіти, що могла б стати предметом обговорення. Сьогодні вже ясно, що міністерство розглядає цей з’їзд виключно як зрежисоване масове дійство, на якому ретельно добрані адміністративним шляхом делегати мають висловити «всенародну підтримку» його діям, які часто є згубними для національної освіти й відверто антиукраїнськими.

З огляду на це Президія АН вищої школи України оголосила про бойкот ІІІ з’їзду освітян і закликала всі громадські організації освітян приєднатися до цього бойкоту.

М.І.Дробноход та М.П.Недюха поінформували, що законопроект № 9073 «Про засади державної мовної політики», внесений В.Колесніченком та С.Ківаловим, проти ухвалення якого АН вищої школи України активно заперечувала з огляду на його антиукраїнську спрямованість, сьогодні знято з порядку денного поточної сесії Верховної Ради.

З ініціативи віце-президента Академії М.В.Стріхи було ухвалено звернення до парламенту й Уряду  подальшого змісту: «20 вересня цього року Верховна Рада України своєю постановою скасувала перехід України на зимовий час. Це рішення було ухвалене депутатами фактично без попереднього експертного обговорення, без урахування думки фахівців, попри заперечення голови Державної комісії з єдиного часу академіка НАН України Я.С.Яцкова.

Негативні наслідки цього рішення було повною мірою усвідомлено вже після його ухвалення. Значних збитків понесе українська економіка через необхідність змінювати абсолютну більшість графіків транспортних сполучень із зовнішнім світом, міняти програмне забезпечення багатьох технологічних процесів, автоматично запрограмоване на зміну часу тощо. Значний дискомфорт відчують громадяни України, змушені в зимовий період відтепер розпочинати роботу в темний час доби.

До того ж, зазначене рішення є ще одним свідченням реального ставлення України до євроінтеграції – адже сезонна зміна часу є наразі вимогою європейського законодавства.

Тому АН вищої школи України вимагає від Верховної Ради скасувати своє рішення про відмову від переходу на зимовий час як відверто непродумане, ухвалене без експертного обговорення і без урахування всіх його наслідків.

Ми вимагаємо від Уряду України не виконувати це рішення як неправове, оскільки з набуттям чинності Конституцією України 1996 року питання єдиного часу мають регулюватися не постановами парламенту, а виключно Законом України. З метою уникнення дезорієнтації в роботі багатьох галузей економіки ми вимагаємо від Уряду чітко і ясно якнайшвидше оголосити про це громадянам і світовій спільноті.

Що ж до дальшої доцільності сезонної зміни часу, то АН вищої школи України переконана: всі рішення тут повинні ухвалюватися виключно на взаємоузгодженій основі одномоментно всіма державами Європи».

М.В.Стріха також поінформував про підготовку до засідання очолюваної ним Громадської ради Держінформнауки з порядком денним: «Проблеми нормативної бази і нормо застосування, які гальмують розвиток української науки». Засідання відбудеться 19 жовтня о 16.00 в приміщенні Держінформнауки (бульвар Шевченка, 16).

Головний учений секретар Академії І.В.Бейко поінформував про роботу з відновлення активної участі в діяльності Академії тих 30 академіків, які протягом минулого часу фактично втратили зв’язок з АН ВШ України. На сьогодні про намір відновити активну участь в роботі академії оголосили академіки М.Г.Кувшинський, І.М.Раренко, В.О.Роянов, В.В.Соболєв, М.М.Фіцула. Академікам-секретарям наукових відділень дано доручення внести пропозиції щодо доцільності дальшого перебування в списках Академії тих 25 академіків, які систематично порушують її статут, не беручи участі в її роботі й не сплачуючи членських внесків.

Віце-президент Академії А.С.Філіпенко поінформував про переговори, які він провів на доручення Президії у Відні з керівництвом Австрійської академії наук, і про можливі напрямки співпраці між двома науковими структурами. Академікам-секретарям наукових відділень доручено впродовж 3-х тижнів подати на адресу Президії пропозиції щодо конкретних заходів у рамках цієї співпраці (конференції, наукові стажування, видавничі проекти тощо).

 

На початок