На початок

 

АН ВШ України ініціює дискусію з пошуку шляхів вдосконалення системи зовнішнього тестування

 

23 листопада відбулося під головуванням президента Академії М.І.Дробнохода відбулося чергове засідання Президії АН ВШ України. На ньому розглянуто хід підготовки до урочистих Загальних зборів Академії, присвячених 15-річчю від дня її заснування. Збори розпочнуть роботу 15 грудня в актовій залі Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова (вул.Тургенівська, 8/14). Окрім обговорення доповіді про досвід 15 років роботи Академії, на Зборах передбачається вирішити ряд поточних питань життя АН ВШ України: внесення змін до Статуту та до складу Президії (це зумовлено обранням нових академіків-секретарів 3-х наукових відділень Академії). В ході урочистих зборів академіки отримають настінні дипломи нового зразку. Буде презентовано новий біографічний довідник Академії. До участі в Зборах запрошуються всі академіки й почесні академіки АН ВШ України.

Окрему дискусію на Президії було присвячено запроваджуваній сьогодні системі вступу до ВНЗ за результатами зовнішнього тестування. Прогресивність такої системи, яку застосовують багато країн Європи, не підлягає сумніву. Однак практика її застосування в Україні виявила низку суттєвих проблем, які можуть значною мірою нівелювати позитивний ефект від її запровадження. Це вже відчули і учні, і їхні батьки.

Тому Президія Академії наук вищої школи України ініціювала проведення Круглого столу для обговорення шляхів вдосконалення системи зовнішнього тестування. Як вважає президент АН ВШ України, професор М.І.Дробноход, механічне розповсюдження цієї системи на всі без винятку ВНЗ автоматично призведе до того, що число охочих (з відповідними результатами тестування) вступити до провідних університетів значно перевищить планові показники їхнього набору. Це спонукатиме ВНЗ запровадити додатковий “конкурс атестатів”, що може стимулювати корупцію вже на рівні шкіл.

Та й сама процедура зовнішнього тестування не позбавлена недоліків. Як відзначив М.І.Дробноход, за показниками тестування з української мови цього року серед 27 регіонів держави перед веде... місто Севастополь, де стан оволодіння державною мовою серед школярів далекий від бажаного бодай тому, що до 1991 року школи цього міста працювали за навчальними програмами Російської Федерації і української мови тут не вивчали взагалі! На цьому тлі недовіру викликають і перші місця того ж Севастополя з історії та математики.

До того ж, на думку М.І.Дробнохода, система тестування в її теперішньому вигляді створює переваги для дітей, схильних до механічного “зазубрювання” і, навпаки, не дозволяє виявитися потенціалові творчо обдарованих дітей, схильних до самостійного мислення. Окремою проблемою є відверто нерівноправне становище під час тестування випускників сільських шкіл, переважну більшість яких досі не комп’ютеризовано.

На Круглий стіл з питань вдосконалення системи зовнішнього тестування передбачається запросити ректорів, відповідальних працівників Міністерства освіти і науки, керівників обласних управлінь освіти і науки. Хід підготовки до Круглого столу та його проведення висвітлюватиметься на сайті Академії www.anvsu.org.ua

 

На початок