На початок

 

Академія наук вищої школи України відзначила ювілей

 

Загальні збори Академії наук вищої школи України, присвячені 15-річчю від дня її заснування, відбулися 15 грудня цього року в актовій залі Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова. Відкриваючи збори, президент Академії М.І.Дробноход наголосив: п’ятнадцять років – це небагато, як на історичні виміри, але дуже багато в масштабах нашої динамічної доби. Адже Академія – майже сучасниця незалежної України.

На початку Зборів учасники вшановали пам’ять доктора технічних наук, професора, одного з 50 академіків-засновників  Академії, С.Г.Нагорняка та доктора філологічних наук, професора, лауреата Національної премії імені Шевченка, члена Президії Академії, відомого письменника, публіциста і громадського діяча А.Г.Погрібного, які пішли з життя 2007 року.

Привітання Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка на адресу Загальних зборів Академії зачитав народний депутат України від фракції “Наша Україна – Народна Самооборона”, заступник голови Української республіканської партії “Собор” О.М.Бондар. З привітальним словом виступив радник Президента України А.Ф.Ткачук.

Привітання в.о.міністра освіти і науки України С.М.Ніколаєнка зачитав президент Академії, радник міністра М.І.Дробноход. З нагоди ювілею Академії академіків П.П.Кононенка, В.І.Павлишина, С.Й.Пінчук, Р.П.Зорівчак, І.М.Ляшенка, Ю.С.Пройдака, Л.В.Поперенка, Л.І.Остапченко, В.П.Покася, С.Б.Бєлікова, В.М.Ісаєнка, В.П.Кирилюка, І.Й.Влох, Г.О.Сукача, В.Д.Базилевича відзначено нагородами МОН – знаками “За наукові досягнення”, “Петро Могила”, “Василь Сухомлинський”, Почесною грамотою міністерства. Ці нагороди було вручено на зборах.

Як наголосив президент Академії М.І.Дробноход, Академія щорічно присуджує Академічні нагороди Володимира Великого (за громадську діяльність, скеровану на розвиток науки і вищої освіти) та Ярослава Мудрого (за досягнення  в галузі науки і техніки). Першим лауреатом нагороди Володимира Великого 1994 року став визначний український письменник О.Т. Гончар.

Цьогорічну Нагороду Володимира Великого на Зборах 15 грудня було вручено визначному українському вченому й публіцистові академіку НАН України І.М.Дзюбі за велику науково-організаційну діяльність, пов’язану зі створенням і виданням багатотомної “Енциклопедії сучасної України”.  У подячному слові І.М.Дзюба розповів про роботу над 25-томною “ЕСУ”, 6 томів якої вже вийшло, та про підготовку до видання багатотомної “Української універсальної енциклопедії” й закликав АН ВШ України до співпраці у цій роботі.

На пропозицію академіка П.П.Кононенка Загальні збори 15 грудня ухвалили також відзначити Нагородою Володимира Великого президента Академії М.І.Дробнохода, чиїми зусиллями Академія зуміла подолати кризу й відновити свій високий авторитет.

Нагородою Ярослава Мудрого відзначено академіків АН ВШ України професора-філолога Р.В.Болдирєва (за понад 5 тисяч статей, написаних для “Етимологічного словника української мови”),  члена-кореспондента НАН України І.П.Григорюка (за цикл робіт з агробіології та екології), професора-медика М.С.Регеду (за цикл монографій, присвячених лікуванню хвороб органів дихання).

Збори затвердили результати виборів нових академіків і почесних академіків.

Академіками АН ВШ України обрано:

президента НаУКМА професора С.М.Квіта та професора НаУКМА В.Є.Панченка (відділення філології, мистецтвознавства та масової комунікації); професора Ю.І.Яковенка (відділення політології, соціології та права); професора Н.Т.Костюк (відділення історії та філософії); професорів В.С.Будкіна, В.Г.Андрійчука, В.М.Левковського (відділення економіки).

Почесними академіками АН ВШ України обрано:

визначного ученого-ботаніка та громадського діяча, академіка НАН України К.М.Ситника (відділення біології, хімії та медицини); визначного ученого-фізика, члена-кореспондента НАН України, президента Українського фізичного товариства В.Г.Литовченка (відділення фізики та астрономії); ректора Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту ім.Т.Шевченка професора А.М.Ломаковича (відділення математики).

З доповіддю, присвяченою історії створення Академії, її діяльності упродовж 15 років та перспектив на майбутнє виступив президент Академії М.І.Дробноход. У ході обговорення доповіді відбулася дискусія з приводу актуальних проблем розвитку української вищої освіти й науки, в якій взяли участь академіки К.М.Ситник, В.А.Яблонський, О.І.Чередниченко, В.І.Стеблюк, П.П.Кононенко. Академік К.М.Ситник зокрема заявив: Академія повинна бути більш наполеглива й у доброму розумінні цього слова  “агресивна”, обстоюючи інтереси української освіти й науки перед владними інституціями.

За результатами дискусії ухвалено Звернення до Президента, Верховної Ради та Уряду України. Його провідною думкою є тривога за сучасний стан української вищої освіти й науки та заклик зробити нарешті освіту й науку справжніми пріоритетами державної політики.

Збори внесли зміни до складу Президії Академії. В зв’язку з обранням академіками-секретарями наукових відділень членами Президії Академії обрано академіків Павлишина В.І., Романовського О.О., Сукача Г.О., Яковенка Ю.І.. Припинено повноваження члена Президії АН ВШ України академіка Погрібного А.Г. у зв’язку з його смертю. Внесено зміни до Статуту Академії.

На завершення Зборів з емоційним вітальним словом виступив лауреат Нагороди Володимира Великого 1995 року, визначний український поет і громадський діяч І.Ф.Драч.

Збори відбулися в урочистій святковій атмосфері. Їх учасники отримали оновлені ошатно видані біографічні та телефонні довідники Академії, настінні дипломи академіків і почесних академіків. Роботу зборів висвітлювала група журналістів – представників телебачення, радіо, друкованих ЗМІ.

 

На початок