На початок

 

 

Академія наук вищої школи України відзначила своє 25-річчя

 

У головному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася звітно-виборна конференція АН вищої школи України, присвячена 25-річчю від дня заснування цієї авторитетної громадської наукової організації. Як відзначив у своєму вступному слові Президент Академії О.Г.Наконечний, сьогодні створена з ініціативи професорів столичного університету В.І.Стріхи, Ю.І.Чутова і М.І.Дробнохода Академія об’єднує в своїх лавах 359 провідних університетських учених, які представляють усі головні наукові центри держави, увесь спектр досліджень, які проводяться в наших вишах.

За традицією останніх років після церемонії відкриття учасники конференції вшанували не тільки пам’ять колег, які відійшли у вічність упродовж минулого року (серед них – прекрасні, талановиті вчені академіки В.С.Будкін, О.М.Горбань, О.О.Горошко, О.Ю.Грищенко, В.С.Донченко, П.В.Зарицький, М.Г.Кувшинський, Б.О.Левченко, А.Ф.Назаренко, Е.Д.Прохоров, Б.Й.Пташник, К.М.Ситник, А.О.Сіворонов, Ю.В.Холін), але й тих, хто загинув, захищаючи від російського агресора свободу й незалежність рідної України.

В офіційних привітаннях на адресу конференції від Міністерства освіти і науки та від Комітету з питань науки та освіти Верховоної ради наголошувалося: відповідь Академії на виклики сьогодення полягає в пошуку та втіленні нових форм організації наукової діяльності, всебічному сприянні розвитку наукових досліджень та вдосконаленню на цій основі навчально-виховного процесу в українських вишах.

Попри драматичність часу, який переживає Україна, конференція відбулася в святковій атмосфері, - адже, як наголосив у своєму привітанні перший проректор КНУ імені Тараса Шевченка академік О.К.Закусило, Академії є чим пишатися. Чимало провідних учених було цього дня нагороджено пам’ятною медаллю «XXV років АН вищої школи України», було презентовано нове видання біографічного довідника Академії.

Учасників конференції від імені Українського союзу промисловців і підприємців привітав В.В.Крутов, який вручив президенту Академії О.Г.Наконечному, її віце-президентам В.Г.Буткевичу та М.В.Стрісі відзнаки УСПП за активну участь у формуванні державної наукової політики. Президент Міжнародної академії наук інформатизації освіти Грузії Гурам Чачанідзе не лише тепло привітав АН вищої школи України з її чвертьвіковим ювілеєм, але й підписав разом О.Г.Наконечним меморандум про співпрацю між двома структурами.

Нагороди Святого Володимира за визначний внесок у розвиток науки і вищої освіти України було згідно з ухвалою Президії Академії вручено академікам І.І.Бейку, В.Г.Буткевичу, Л.І.Остапченко, Ю.С.Пройдаку, М.В.Стрісі, О.І.Чередниченку. Нагородою Михайла Кравчука за досягнення в галузі математичних наук відзначено академіка С.Д.Івасишена і академіка НАН В.С.Королюка. Нагороди Ярослава Мудрого за досягення в галузі науки і техніки отримали академіки В.І.Максін, І.Л.Андронов, М.П.Недюха, Я.Г.Савула, В.Ю.Слюсарчук, М.Д.Камбур, М.В.Губинський, В.М.Загнітко, Т.Р.Кияк, М.Н.Курко, М.В.Патика, С.А.Вижва, І.І.Дробот, І.О.Парасюк.

На підставі Статуту Конференція затвердила повноваження 39 академіків та почесних академіків АН ВШ України, обраних науковими відділеннями в 2017 році. Серед них – відомі вчені, які створили знані в світі наукові школи, лишили помітний слід на науково-організаційній ниві. Виступаючи під час отримання диплому академіка від імені новообраних, ректор Національного університету біоресурсів і природокористуваня, міністр освіти і науки України у 2005-2007, ініціатор програми «Наука в університетах» С.М.Ніколаєнко наголосив на важливості експертної функції Академії за умов, коли багато важливих державних рішень ухвалюються без належної наукової експертизи, а експертами часто називають себе люди без жодного фахового досвіду.

У звіті про роботу Президії АН ВШ України протягом лютого 2014 – листопада 2017 року президент академії О.Г.Наконечний відзначив як головні досягнення за звітний період зміцнення організаційної структури Академії, реєстрацію нової редакції Статуту Академії, узгодженої з вимогами чинного законодавства, відновлення діяльності повноформатного наукового відділення хімії, запровадження практики наукових звітів відділень Академії, постійне оновлення сайту Академії, видання нового біографічного довідника Академії, налагодження робочих партнерських відносин Академії з Міністерстром освіти і науки України, включення Президента Академії до складу  Колегії МОН, активну участь Академії та її членів у науковому громадському житті (що виявилося, зокрема, в обранні двох членів Академії,    радіофізика І.О.Анісімова та лінгвіста О.П.Воробйової, до першого складу Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій), участь фахівців Академії в роботі над проектами Законів України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про освіту», інших нормативних документів, участь Академії в проведенні всеукраїнських та міжнародних наукових конгресів, симпозіумів, конференцій.

Виступаючи в обговоренні звітної доповіді, віце-президент АН вищої школи України, заступник міністра освіти і науки України М.В.Стріха розповів про кроки, яки здійснює МОН для імплементації положень закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про підготовку до першого засідання Національної ради з питань  розвитку науки і технологій, від якої наукова спільнота очікує знакових рішень.

Першочерговими напрямками роботи Президії АН ВШ України на період 2017-2020 років Конференція визначила:

·                    участь у процесах дальшого реформування української вищої освіти й науки, зокрема шляхом активної  взаємодії з Науковим комітетом Національної ради з питань розвитку науки і технологій;

·                    участь у визначенні основних напрямків наукових досліджень у вищих навчальних закладах України шляхом тісної взаємодії з Міністерством освіти та науки України;

·                    допомогу науковцям, викладачам, науковим установам та вищим навчальним закладам, переміщеним з окупованих територій;

·                    донесення до світової академічної спільноти правди про агресію Росії проти України;

·                    обмін інформацією з іншими вітчизняними та зарубіжними науковими організаціями;

·                    діяльність у напрямку розширення україномовного освітнього та наукового простору;

·                    сприяння інтеграції України в Європейський освітній та науковий простір, зокрема шляхом активної участі в програмі «Горизонт-2020»;

·                    співпрацю з НАН України з метою забезпечення освітнього процесу сучасними українськими підручниками, посібниками, навчальними програмами;.

·                    проводення наукових сесій, з’їздів, конференцій, дальше підвищення науково-організаційного рівня головного наукового форуму Академії – щорічних Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи;

·                    активізацію науково-організаційної роботи всіх без винятку наукових та регіональних відділень Академії;

·                    видавничу діяльність Академії (видання наукових збірників, щорічників, наукових записок тощо);

·                    моніторинг ситуації в освітній і науковій сферах;

·                    захист прав наукових і науково-педагогічних кадрів вищої школи;

·                    перетворення сайту АН ВШ України на один з чільних форумів спілкування науково-педагогічної спільноти України;

·                    постійну працю задля національно-патріотичного виховання студентської молоді.

У відповідності до Статуту, конференція сформувала склад керівництва Академії на подальший трирічний період. На пропозицію діючої Президії, президентом АН вищої школи України одноголосно переобрано відомого вченого в галузі прикладної математики і системного аналізу О.Г.Наконечного. Першим віце-президентом Академії знову обрано відомого економіста-міжнародника А.С.Філіпенка. Віце-президентами Академії стали відомий учений-правник, народний депутат України І скликання і суддя Європейського суду з прав людини В.Г.Буткевич, учений-кібернетик І.І.Бейко, відомий фахівець у галузі металургії Ю.С.Пройдак, учений у галузі менеджменту освіти О.О.Романовський, учений-фізик і перекладознавець, письменник і громадський діяч М.В.Стріха. Головним ученим секретарем Академії обраний відомий вчений-фізик В.І.Григорук, його заступником – П.М.Зінько. Обрано новий склад Президії та Контрольно-ревізійної Академії.

В одноголосно ухваленій Конференцією Резолюції зазначається:

«Минула звітно-виборна конфренція Академії відбулася 15 лютого 2014 року, за лічені дні до того, як на вулицях Києва пролилася кров героїв Небесної Сотні і народний гнів змів прогнилий компрадорський режим, контрольований з Москви. Роки після перемоги Революції Гідності стали для України періодом боротьби й випробувань. Анексіею Крима і збройною агресією на Сході України Росія фактично зруйнувала той світопорядок, який сформувався після Другої Світової війни. Жертвами російської аргесії стали сотні й сотні тисяч мирних громадян України, які змушені були покинути рідні домівки. Тисячі кращих синів України полягли, захищаючи її свободу і незалежність. Вічна їм пам’ять!

АН вищої школи України наголошує: в сьогоднішніх умовах наука й освіта мають стати реальними пріоритетами державної політики, оскільки лише вони здатні забезпечити достатній рівень обороноздатності нашої держави. Зусилля науково-освітянської спільноти має бути сконцентровано на реальній відсічі ворогові. Для цього потрібно оптимізувати систему підтримки наукових досліджень, забезпечити пріоритетність тих напрямків, які мають сьогодні першочергове значення для створення сучасної ефективної системи військової оборони країни і її гуманітарного захисту від загроз гібридної війни.

Академія підтримує реформаторські кроки Міністерства освіти і науки України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, найважливішими з яких стало ухвалення довгоочікуваних Законів України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про освіту» та підписання угоди про асоційований статус України в досдіницькій та інноваційній програмі ЄС «Горизонт-2020» та в програмі «Євратом».

Водночас Конференція констатує: імплементацію основних положень закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» ще не завершено. Попри декларовану законодавством рівність, університетські науковці досі залишаються в дискримінованому становищі порівняно з їхніми колегами з НАН як за умовами наукової роботи, так і за оплатою праці. Конференція домагатиметься реалізації положення законодавства щодо запровадження базового фінансування наукової роботи ВНЗ, і вважає, що апробованого європейською практикою оптимального співвідношення базового (інституційного) і конкурсного (проектного) фінансування 60:40 слід досягнути, не зменшуючи нинішніх обсягів конкурсного фінансування, які не перевищують 15 млн. євро для всіх ВНЗ системи МОН на рік, а шляхом запроваждення нової бюджетної програми фінансування тих пріоритетних наукових напрямків у ВНЗ, які буде проатестовано за найвищим рівнем. Конференція закликає членів академії – членів Національної ради з питань розвитку науки і технологій зробити запровадження базового фінансування наукової роботи у ВНЗ починаючи з 2019 року пріоритетом своєї роботи.

АН ВШ України, яка об’єднує провідних науковців, що працюють у вищих навчальних закладах, готова стати надійним партнером держави у виробленні та здійсненні освітянської та наукової реформи, у проведенні збалансованої, по-справжньому національної політики в сфері освіти й науки, яка стане запорукою перемоги європейської демократичної України у нав’язаній їй Росією гібридній війні».

Попри те, що перед науковою та освітньою сферою залишається чимало пекучих проблем, ювілейна конференція Академії завершилася на мажорній, оптимістичній ноті. Цьому сприяв яскравий концерт студентських мистецьких гуртів КНУ імені Тараса Шевченка і пісні на слова провідного українського хірурга-отоляринголога, академіка-секретаря відділення фундаментальних проблем медицини, і водночас відомого поета пісняра Ф.О.Тишка. І це ще раз підтвердило: заснована 25 років тому Академія наук вищої школи України справді об’єднує яскравих, непересічних людей, провідних учених і справжніх патріотів своєї країни.

 

На початок