Відбулася Конференція Академії

 

13 червня у приміщенні Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка відбулася шорічна Конференція АН вищої школи України. У роботі конференції взяли участь понад 80 дійсних членів Академії, які представляли всі головні університетські центри нашої держави. У вступному слові президент АН вищої школи України О.Г.Наконечний запропонував присутнім хвилиною мовчання вшанувати пам’ять славних синів України, героїв Небесної Сотні й тих, хто поліг, захищаючи нашу державу від російської збройної агресії.

Описание: P6136525За традицією, на початку конференції було вшановано лауреатів Академічних нагород Святого Володимира і Ярослава Мудрого. Цьогорічними лауреатами нагороди Святого Володимира за сумлінну багаторічну працю в ім’я розвитку української науки й вищої освіти стали відомий український політик і громадський діяч, голова комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Л.М.Гриневич і відомий учений-ботанік В.І.Чопик, який нещодавно видав фундаментальну працю «Флора Українських Карпат». Серед тих, хто отримали з рук О.Г.Наконечного диплом і медаль лауреата нагороди Ярослава Мудрого, були відомий учений-металург С.Й.Пінчук і відомий учений у галузі теоретичної механіки О.О.Горошко, який продовжує активно працювати, відзначивши своє 90-річчя.

Дійсний член АН ВШ України, міністр освіти і науки України С.М.Квіт розповів про кроки, які міністерство здійснює для реформи освітньої і наукової сфери держави, окремо зупинився на ситуації, яка виникла навколо виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Віце-президент АН ВШ України, заступник міністра освіти і науки України М.В.Стріха докладно презентував проект нової редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», який, згідно з рішенням Кабінету Міністрів України, буде внесено до Верховної Ради.

На підставі Статуту Конференція затвердила повноваження академіків (дійсних членів) та почесних академіків АН ВШ України, обраних науковими відділеннями в 2015 році.

У своїй інформації про роботу Президії АН ВШ України протягом лютого 2014 – червня 2015 року президент АН ВШ України О.Г.Наконечний відзначив як головні досягнення Президії зміцнення організаційної структури Академії, відновлення діяльності повноформатного наукового відділення хімії, постійне оновлення сайту Академії, налагодження робочих партнерських відносин Академії з Міністерстром освіти і науки України та комітетом Верховної Ради України з питань науки і освіти, акивну участь Академії в науковому громадському житті, обговоренні проекту Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та інших Описание: P6136528нормативних документів, участь у проведенні всеукраїнських та міжнародних наукових конгресів, симпозіумів, конференцій.

Водночас як головні недоліки було відзначено те, що недостатнім (зокрема, через хронічну несплату членських внесків значною частиною індивідуальних та колективних членів Академії) залишається фінансово-матеріальний стан Академії, номінальною залишається діяльність частини регіональних відділень Академії. Невизначеною залишається доля науково-практичного часопису Академії «Освіта і управління».

На думку президента Академії,  пріоритетами АН вищої школи України на наступний рік повинна визначити:

·        Участь у процесах реформування української вищої освіти й науки;

·        участь у визначенні основних напрямків наукових досліджень у вищих навчальних закладах України шляхом тісної взаємодії з Міністерством освіти та науки України;

·        допомогу науковцям, викладачам, науковим установам та вищим навчальним закладам, евакуйованим з окупованих територій;

·        донесення до світової академічної спільноти правди про агресію Росії проти України;

·        обмін інформацією з іншими науковими вітчизняними та зарубіжними організаціями;

·        діяльність у напрямку розширення україномовного освітнього та наукового простору;

·        сприяння інтеграції України в Європейський освітній та науковий простір, зокрема шляхом активної участі в програмі «Горизонт-2020»;

·        співпрацю з НАН України з метою забезпечення освітнього процесу сучасними українськими підручниками та посібниками;

·        проводення наукових сесій, з’їздів, конференцій, дальше підвищення науково-організаційного рівня головного наукового форуму Академії – щорічних Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи;

·        активізацію науково-організаційної роботи всіх без винятку наукових та регіональних відділень Академії;

·        видавничу діяльність Академії (видання наукових збірників, щорічників, наукових записок тощо);

·        відновлення регулярного виходу часопису «Освіта і управління»;

·        моніторинг ситуації в освітній і науковій сферах;

·        організацію Центру міждисциплінарних досліджень;

·        захист прав керівних і науково-педагогічних кадрів вищої школи;

·        перетворення сайту АН ВШ України на один з чільних форумів спілкування науково-педагогічної спільноти України;

·        постійну працю задля національно-патріотичного виховання студентської молоді;

·        підготовку до урочистого відзначення 25-річчя Академії (листопад-грудень 2017 року).

Описание: P6136527В обговоренні доповіді взяли участь академіки Я.І.Лепіх, А.С.Філіпенко, М.А.Дудченко. За результатами обговорення прийнято ухвалу й резолюцію Конференції. У резолюції Конференції, зокрема, відзначається:

«АН вищої школи України рішуче підтримує розроблений МОН із залученням широких кіл наукової спільноти і схвалений Урядом проект нового Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Цей законопроект, спираючись на кращі традиції вітчизняної науки, відповідає водночас на нагальні виклики часу. Важливо,  що вищі навчальні заклади й науково-педагогічних працівників прирівняно в ньому в частині їх наукової діяльності до наукових установ і наукових працівників. Це положення сприятиме розв’язанню завдання інтеграції університетської й академічної науки.

Конференція АН вищої школи України закликає Комітет з питань науки і освіти сприяти якнайшвидному ухваленню цього закону в Верховній Раді України.

Академія підтримує реформаторські кроки Міністерства освіти і науки України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, найважливішими з яких стало ухвалення довгоочікуваного Закону України «Про вищу освіту» та підписання угоди про асоційований статус України в досдіницькій та інноваційній програмі ЄС «Горизонт-2020».

Водночас Конференція, підтримуючи позицію МОН України щодо виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, закликає Верховну Раду України невідкладно ухвалити зміни до Закону України «Про вищу освіту», які б встановлювали чіткі кваліфікаційні вимоги до членів агенства і визначали прозору й справедливу процедуру їх обрання. Вважаємо, що склад агентства може бути сформовано тільки після узхвалення таких змін».

З подальшого пункуту порядку денного після обговоренння, в якому взяли участь академіки АН ВШ України В.Г.Буткевич, А.П.Загнітко, М.В.Стріха, Конференція ухвалила:

 «На підставі пп. 2.2, 4.2, 4.7 Статуту Академії, враховуючи подання наукових відділень металургії та філології, мистецтвознавства та масової комунікації Академії, у зв’язку з:

виявленням у наукових працях академіка Середи Б.П. плагіату, що підтверджено рішенням Хортицького районного суду (м.Запоріжжя) від 03 грудня 2013 р.,

співпрацею академіка Каліущенка В.Д. з терористичною організацією «ДНР», що виявилося, зокрема в обійманні ним посади «декана філологічного факультету університету ДНР»,

виключити Середу Бориса Петровича та Каліущенка Володимира Дмитровича з Академії».

На пропозицію голови Контрольно-ревізійної комісії Академії М.А.Дудченка Конференція ухвалила підвищити дисципліну сплати членських внесків членами Академії.

 

 

Обрані академіки АН вищої школи України,

повноваження яких затверджено Конференцією 13 червня 2015 року.

 

По відділенню аграрному -

Мельник Андрій Васильович.

По відділенню біології -

Лісовий Микола Михайлович,

Коробейніков Георгій Валерійович.

По відділенню економіки -

Сіденко Світлана Володимирівна,

Черняк Олександр Іванович,

Луцишин Зоряна Орестівна.

По відділенню математики -

Савченко Олександр Григорович.

По відділенню інформатики та системного аналізу -

Бомба Андрій Ярославович,

Любчик Леонід Михайлович,

Романенко Віктор Демидович,

Гребеннік Ігор Валерійович,

Грищенко Олександр Юхимович.

По відділенню металургії -

Гріншпунт Олександр Григорович,

Гірін Олег Борисович.

По відділенню фізики та астрономії -

Швець Валерій Тимофійович,

Савенков Сергій Миколайович,

Макарець Микола Володимирович,

Стронський Олександр Володимирович.

По відділенню філології, мистецтвознавства та масової комунікації -

Паславська Алла Йосипівна,

Зацний Юрій Антонович,

Торкут Наталія Миколаївна.

По відділенню фундаментальних проблем медицини -

Гарник Тетяна Петрівна,

Мамчур Віталій Йосипович.

По відділенню загальнотехнічному -

Лунтовський Андрій Олегович.

По відділенню політології, соціології та права -

Романенко Юрій Вікторович,

Бурега Валерій Васильович,

Щудло Світлана Андріївна.

По відділенню хімії -

Максін Віктор Іванович,

Гринь Григорій Іванович,

Запорожець Ольга Антонівна,

Сахненко Микола Дмитрович,

Ворожбіян Михайло Іванович,

Гладишевський Роман Євгенович,

Юрченко Олег Іванович,

Лявинець Олександр Семенович,

Варгалюк Віктор Федорович,

Нечипорук Василь Васильович,

Кобаса Ігор Михайлович.

По відділенню історії, філософії та українознавства -

Кушнір В’ячеслав Григорович.

 

 

Обрані почесні академіки АН вищої школи України,

повноваження яких затверджено Конференцією 13 червня 2015 року.

 

          По відділенню інформатики та системного аналізу -

Josef Diblik (Йозеф Діблік)

 

 

РЕЗОЛЮЦІЯ

конференції АН ВШ України

 

Учасники звітно-виборної конференції АН ВШ України констатують: час після перемоги Революції Гідності став для України періодом боротьби й випробувань. Анексіею Крима і збройною агресією на Сході України Росія фактично зруйнувала той світопорядок, який сформувався після Другої Світової війни. Жертвами російської аргесії стали сотні й сотні тисяч мирних громадян України, які змушені були покинути рідні домівки. Тисячі кращих синів України полягли, захищаючи її свободу і незалежність. Вічна їм пам’ять!

АН вищої школи України наголошує: в сьогоднішніх умовах наука й освіта мають стати реальними пріоритетами державної політики, оскільки лише вони здатні забезпечити достатній рівень обороноздатності нашої держави. Всі зусилля науково-освітянської спільноти має бути сконцентровано на реальній відсічі ворогові. Для цього потрібно оптимізувати систему підтримки наукових досліджень, забезпечити пріоритетність тих напрямків, які мають сьогодні першочергове значення для створення сучасної ефективної системи оборони країни.

Тому АН вищої школи України рішуче підтримує розроблений МОН із залученням широких кіл наукової спільноти і схвалений Урядом проект нового Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Цей законопроект, спираючись на кращі традиції вітчизняної науки, відповідає водночас на нагальні виклики часу. Важливо,  що вищі навчальні заклади й науково-педагогічних працівників прирівняно в ньому в частині їх наукової діяльності до наукових установ і наукових працівників. Це положення сприятиме розв’язанню завдання інтеграції університетської й академічної науки.

Конференція АН вищої школи України закликає Комітет з питань науки і освіти сприяти якнайшвидному ухваленню цього закону в Верховній Раді України.

Академія підтримує реформаторські кроки Міністерства освіти і науки України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, найважливішими з яких стало ухвалення довгоочікуваного Закону України «Про вищу освіту» та підписання угоди про асоційований статус України в досдіницькій та інноваційній програмі ЄС «Горизонт-2020».

Водночас Конференція, підтримуючи позицію МОН України щодо виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, закликає Верховну Раду України невідкладно ухвалити зміни до Закону України «Про вищу освіту», які б встановлювали чіткі кваліфікаційні вимоги до членів агенства і визначали прозору й справедливу процедуру їх обрання. Вважаємо, що склад агентства може бути сформовано тільки після узхвалення таких змін.

Зі свого боку АН ВШ України, яка об’єднує провідних науковців, що працюють у вищих навчальних закладах, готова стати надійним партнером держави у виробленні та здійсненні освітянської та наукової реформи, у проведенні збалансованої, по-справжньому національної політики в сфері освіти й науки, яка стане запорукою перемоги європейської демократичної України.

 

Ухвалено 13 червня 2015 року в м.Києві