Відбулася Конференція Академії наук вищої школи України

 

15 грудня 2012 року в залі засідань Ученої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка під головуванням президента Академії М.І.Дробнохода о 10.00 розпочала роботу щорічна Конференція АН вищої школи України. В ній взяли участь 104 академіки, які представляли головні університетські центри держави (Київ, Харків, Львів, Донецьк, Дніпропетровськ, Одесу, Запоріжжя, Чернівці, Ужгород, Івано-Франківськ), - учені різних поколінь (від 93-річного математика В.О.Добровольського й до 36-річного політолога І.С.Монолатія), які представляють увесь спектр наукових досліджень, що розвиваються в державі. Конференцію було приурочено 20-річчю Академії, Установчі збори якої відбулися в стінах КНУ імені Т.Шевченка 27 листопада 1992 року.

На адресу Конференції надійшло привітання від голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації В.П.Семиноженка, яке зачитав віце-президент АН вищої школи України, голова Громадської ради при Держінформнауки М.В.Стріха:

«Шановні колеги,

Щиро вітаю Академію наук вищої школи України із 20-річчям!

Впродовж цього періоду Ваша академія завжди залишалася на передовій наукових та освітніх процесів.

Завдяки Вам, вчені є активними співавторами державного порядку денного в у галузі науки та освіти.

Примноження інтелектуального потенціалу нації, постійна модернізація освітнього процесу та налагодження тісного зв’язку між академічною і університетською наукою. Такими є пріоритети Вашої діяльності, яка спрямована на перетворення України у сучасну, інтелектуальну, процвітаючу державу.

Ваша Академія, гідно пройшовши через складні випробування, захистила честь високого звання вченого і дотепер залишається справжнім хранителем наукової етики.

Бажаю і надалі залишатися принциповими, вірними ідеалам науки та просвітництва. Творчого натхнення, нових досягнень, успіхів та незмінного оптимізму.

З повагою, 

Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко».

Учасників Конференції також привітали народний депутат України Л.М.Гриневич і академік НАН України, президент Української астрономічної асоціації Я.С.Яцків.

За традицією робота Конференції розпочалася з урочистого вручення  академічних нагород.

За рішенням Президії Найвищою Академічною Нагородою Святого Володимира за багатолітню самовіддану працю в ім’я розвитку української науки й вищої освіти вшановано академіка НАН України, ректора Національного технічного університету ТУУ «КПІ» Михайла Захаровича Згуровського, академіка НАН України, почесного академіка АН ВШ України, директора Інституту гідромеханіки НАН України Віктора Тимофійовича Грінченка, академіка-засновника АН ВШ України Степана Дмитровича Івасишена, академіка АН ВШ України Ярослава Степановича Калакуру, академіка-засновника АН ВШ України Віктора Павловича Кирилюка, академіка-засновника АН ВШ України Ігоря Миколайовича Ляшенка, академіка АН ВШ України Мая Івановича Панчука, академіка АН ВШ України Олександра Борисовича Ступіна.

За видатні досягнення в їхніх наукових галузях Нагороду Ярослава Мудрого в галузі науки і техніки присуджено Позуру Володимиру Костянтиновичу, Пташнику Богдану Йосиповичу, Масенко Ларисі Терентіївні, Помірку Роману Степановичу, Яковенку Юрію Івановичу, Єлейку Ярославу Івановичу, Захарченку Миколі Васильовичу, Григоруку Валерію Івановичу, Андрійчуку Віктору Григоровичу, Буткіну Віктору Сергійовичу, Недопьокіну Федору Вікторовичу.

Президент АН вищої школи України М.І.Дробноход під оплески присутніх вручив нагороди.

Після затвердження протоколу Мандатної комісії Конференція затвердила повноваження 25 академіків, обраних науковими відділеннями в 2012 році. Також обрано одного почесного академіка (проф. Шиям Лал Калла, Індія, за відділенням математики). Делегати за традицією ухвалили рішення про надання новообраним академікам статусу повноправних учасників Конференції.

З інформацією про роботу Президії АН ВШУ протягом травня 2011 – грудня 2012 року та про перспективи дальшої організаційної та наукової розбудови АН ВШУ виступив Президент АН ВШУ М.І.Дробноход. У ній дано розгорнутий аналіз 20-річного шляху Академії. М.І.Дробноход наголосив:

«Останні два роки і дев’ять місяців були дуже складними для української науки і вищої освіти. Й наша академія була однією з дуже небагатьох структур, яка завжди називала речі власними іменами. Ми чесно й відкрито критикували кроки очільників Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, які вели до руйнування стандартів шкільної освіти, нищення університетської автономії, позбавлення нашої освіти її національного змісту. Ми дали вичерпний аналіз ганебної за своїм фаховим рівнем Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012–2021 рр., поспіхом затвердженої так званим ІІІ з’їздом працівників освіти України 28 жовтня 2011 р. Кажу «так званим», бо його делегатів ніхто не обирав, і більшість освітянського загалу взагалі не знала про його проведення. Ми послідовно опонували горезвісному міністерському проекту закону «Про вищу освіту» - і його зусиллями освітянської громади вдалося заблокувати. Ми дали експертний висновок щодо не менш горезвісного законопроекту «Про засади державної мовної політики» - який, на жаль, таки став законом, і ті його негативні наслідки для всіх сфер суспільного життя, про які ми попереджали, вже стали, на жаль реальністю.

Ці та інші наші звернення і заяви були широко оприлюднені в ЗМІ і дали нам заслужений авторитет організації, яка не боїться говорити правду. Всі ці документи й сьогодні ви можете знайти на нашому сайті й ще раз пересвідчитися: наша позиція завжди була послідовна й державницька.

Головне багатство нашої академії – це наші люди, це всі ви. Членами Академії (академіками й почесними академіками) сьогодні є понад 300 провідних українських і закордонних учених. Практично всі академіки є фундаторами власних наукових шкіл, збагатили науку результатами першорядного значення, активно працюють на освітянській ниві. Майже всі вони беруть активну участь у діяльності різних спеціалізованих та експертних рад, редакційних колегій відомих наукових видань, вшановані державними та науковими відзнаками. Лишень за звітний період дипломи лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки отримали академіки Ярослав Ілліч Лепіх, Софія Йосипівна Пінчук, Олександр Григорович Наконечний та його колеги з відділення інформатики і системного аналізу. Лауреатами Державної премії України в галузі освіти місяць тому стали за навчально-методичний комплект «Диференціальні рівняння» академіки Микола Олексійович Перестюк та Ігор Остапович Парасюк.

Перелік (бодай неповний) наукових напрямків, які розвивають наші академіки, члени 14 фахових наукових відділень, забрав би дуже багато часу. Інформацію про це ви можете знайти в Сьомому томі наших «Наукових записок», який ви мали змогу отримати при реєстрації.

Мають вагомі заслуги й споріднені з нами структури.  Так, колективний член АН ВШ України Українсько-американський гуманітарний інститут “Вісконсинський Міжнародний Університет (США) в Україні" (ректор – академік Олександр Олексійович Романовський) 27 вересня 2012 року отримав сертифікат Німецько-австрійсько-швейцарської Фундації акредитації міжнародного бізнес-адміністрування щодо акредитації програм університету терміном на 5 років. Отже, коли держава тільки говорить про Європейський освітній простір, наші академіки отримують у цьому просторі реальне визнання!

Чимало наших академіків обрано дійсними членами та членами-кореспондентами найпрестижніших міжнародних наукових товариств та державних академій України. Є й інша тенденція – багато членів державних академій вважають для себе честю балотуватися й бути обраними до АН вищої школи України.

Академії наук вищої школи – 20 років. На жаль, більшості тих, хто заснував її 27 листопада 1992 року, вже немає з нами. Немає й першого президента Академії, Віталія Іларіоновича Стріхи. Але їхня справа живе. Час показав – наша академія це не порожня вигадка, потрібна тільки купці мрійників. Це структура, потрібна нашій науці, нашій вищій освіті. Потрібна Україні».

Учасники Конференції переглянули 15-хвилинний відеофільм, в якому зафіксовано події 27 листопада 1992 року: останнє засідання підготовчої групи і початок роботи Установчих зборів Академії. Особливо хвилюючими ці кадри  були для присутніх у залі академіків-засновників АН вищої школи України М.І.Дробнохода, М.М.Великого, С.Д.Івасишена, В.П.Кирилюка, І.М.Ляшенка, Я.Г.Савули, О.І.Чередниченка, В.А.Яблонського, які всі ці 20 років були разом з Академією.

В обговоренні виступили академіки О.І.Чередниченко, В.А.Яблонський, В.П.Кирилюк, О.Ф.Тишко, які також поділилися спогадами про заснування Академії, про ті дискусії, які точилися 20 років тому.

За результатами обговорення затверджено Ухвалу Конференції. Вона основні напрями роботи Академії на наступний рік, передбачає зміни до складу Президії Академії, оскільки в чотирьох відділеннях обрано нових академіків-секретарів (металургії – М.В.Губинського, загальнотехнічного – В.В.Коваля, економіки – А.П.Румянцева, політології, соціології і права – М.В.Туленкова). Зі складу Президії АН ВШ України виведено на їхнє прохання В.М.Данченка і Ю.І.Яковенка, з висловленням їм подяки за довголітню сумлінну працю.

Замість М.М.Роженка, який сумлінно виконував ці обов’язки з 2004 року аж до смерті в листопаді 2012 року, новим головою Контрольно-ревізійної комісії Академії обрано М.А.Дудченка.

Затвердження Резолюцію Конференції, яка містить розгорнутий аналіз ситуації в науково-освітянській сфері й пропозиції Академії до вищих органів влади з метою поліпшення цієї ситуації.

Наступний великим форумом Академії стануть Академічні читання пам’яті першого президента АН ВШ України В.І.Стріхи, які відбудуться 16 лютого 2013 року

 

 

УХВАЛА

щорічної конференції

АН вищої школи України 15 грудня 2012 року

 

Конференція АН ВШ України ухвалила:

1. На підставі п.5.7 Статуту затвердити повноваження академіків (дійсних членів) і почесних академіків АН ВШ України, обраних науковими відділеннями в 2012 році (Додаток №1).

2. Інформацію президента АН ВШ України М.І.Дробнохода про роботу Президії АН ВШ України протягом травня 2011 – грудня 2012 року взяти до відома. Дати позитивну оцінку роботі Президії Академії за вказаний період.

Відзначити як головні досягнення минулого року оперативне реагування на головні події в сфері науки і освіти держави, участь в опрацюванні законопроектів у сфері науки і освіти, зміцнення організаційної структури Академії, проведення ІХ щорічних Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи, регулярне видання “Наукових записок АН ВШ України”, систематичне видання академічного науково-практичного щоквартальника “Освіта і управління”, постійне оновлення сайту Академії, вихід оновленого довідника АН ВШ України, участь у проведенні всеукраїнських та міжнародних наукових конгресів, симпозіумів, конференцій тощо.

Водночас як головні недоліки відзначити, що керівництвом Міністерства  освіти і науки, молоді та спорту України було фактично припинено робочий діалог між Академією і Міністерством, а численні звернення Академії до органів державної влади з конкретними пропозиціями здебільшого не отримують належної реакції. Недостатнім (зокрема, через хронічну несплату членських внесків значною частиною індивідуальних та колективних членів Академії) залишається фінансово-матеріальний стан Академії, номінальною залишається діяльність частини регіональних відділень Академії.

3. Першочерговими напрямами роботи Президії АН ВШ України на 2012-2013 роки вважати:

·                    Участь в акціях з метою порятунку української вищої освіти й науки, збереження їх демократичного потенціалу;

·                    участь у визначенні основних напрямків наукових досліджень у вищих навчальних закладах України

·                    відновлення належної взаємодії з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, 

·                    підтримання робочого діалогу з Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації, комітетом Верховної Ради України з питань науки та освіти;

·                    обмін інформацією з іншими науковими вітчизняними та зарубіжними організаціями;

·                    участь у розширенні україномовного сектору «Вікіпедії», написання для нього високофахових статей з різних галузей знань;

·                    захист і розширення україномовного освітнього та наукового середовища;

·                    сприяння інтеграції України в Європейський освітній та науковий простір;

·                    активну співпрацю з НАН України з метою збереження наукового потенціалу НАН і забезпечення освітнього процесу сучасними українськими підручниками та посібниками;

·                    проведення наукових сесій, з'їздів, конференцій, дальше підвищення науково-організаційного рівня головного наукового форуму Академії – щорічних Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи;

·                    активізацію науково-організаційної роботи всіх без винятку наукових та регіональних відділень Академії;

·                    видавничу діяльність Академії (видання наукових збірників, щорічників, наукових записок тощо);

·                    моніторинг ситуації в освітній і науковій сферах;

·                    захист прав керівних і науково-педагогічних кадрів вищої школи;

·                    перетворення сайту АН ВШ України на один з чільних форумів спілкування науково-педагогічної спільноти України;

·                    системну роботу з національного виховання молоді;

4. Взяти до відома, що в період між попередньою і цією Конференціями Академії пішли з життя член Президії АН ВШУ України Г.О.Сукач і голова Контрольно-ревізійної комісії АН ВШ України М.М.Роженко, у зв’язку з чим їхні повноваження припинилися.

Обрати членами Президії АН ВШ України нових академіків-секретарів відділень:

Металургії – М.В.Губинського,

Загальнотехнічного – В.В.Коваля,

Економіки – А.П.Румянцева,

Політології, соціології і права – М.В.Туленкова.

Вивести зі складу Президії АН ВШ України В.М.Данченка і Ю.І.Яковенка, висловивши їм подяку за довголітню сумлінну працю.

Обрати головою Контрольно-ревізійної комісії АН ВШ України М.А.Дудченка.

5 Затвердити Резолюцію Конференції (Додаток 2).

 

Ухвалено 15 грудня 2012 року в м.Києві 

 

 

Академіки і почесні академіки АН ВШ України,

обрані науковими відділеннями в 2012 році

 

Аграрне:

Камбур Марія Дмитрівна

 

Біології та хімії:

Плиска Олександр Іванович

Манько Володимир Васильович

Чуян Олена Миколаївна

 

Економіки:

Нікітіна Марина Геннадіївна

Грабинський Ігор Михайлович

 

Загальнотехнічне:

Філатов Юрій Данилович

 

Інформатики та системного аналізу:

Хусаїнов Денис Яхьєвич

Кісельова Олена Михайлівна

 

Історії, філософії та українознавства:

Жулканич Неля Михайлівна

 

Математики:

Самойленко Валерій Григорович

Конет Іван Михайлович

Шиям Лал Калла (почесний академік, Індія)

 

Металургії:

Калінін Василь Тимофійович

Лисенко Тетяна Володимирівна

Чеченєв Володимир Андрійович

 

Педагогіки і психології:

Худолій Олег Миколайович

 

Фізики та астрономії:

Боровий Микола Олександрович

Голод Петро Іванович

 

Філології, мистецтвознавства та масової комунікації:

Попович Михайло Михайлович

Бондаренко Іван Петрович

 

Фундаментальних проблем медицини

Мохорт Микола Антонович

Дорошенко Світлана Іванівна

 

Політології, соціології та права

Кудряченко Андрій Іванович

Монолатій Іван Сергійович

Шайгородський Юрій Жанович

 

 

РЕЗОЛЮЦІЯ

щорічної конференції АН ВШ України

15 грудня 2012 року

 

Конференція Академії наук вищої школи України - заснованої 1992 року всеукраїнської громадської наукової організації, яка об’єднує понад 300 провідних учених, докторів наук і професорів, які працюють у ВНЗ нашої держави – відзначає: за двадцять років свого існування Академія реалізувала себе як авторитетна структура, яка не лише сприяла фаховій роботі своїх членів, але й послідовно обстоювала демократичні тенденції в розвитку національної освіти й науки, давала відверту оцінку негативним явищам, які посилилися в цих сферах упродовж останнього часу.

Водночас Конференція з тривогою констатує: минулий період позначився пришвидшенням процесів руйнування української науки й вищої освіти. Було суттєво обмежено автономію вищих навчальних закладів, всупереч проголошеним євроінтеграційним гаслам відбувається масоване адміністративне повернення в систему освіти радянських практик та ідеологем, нівелювання її гуманістичного та патріотичного наповнення.

Відбувається скорочення реального фінансування наукових досліджень, яке в 2011 році вперше впало до рівня 0,29% ВВП – показника слаборозвинених країн «третього світу». Як наслідок, у катастрофічному стані перебуває застарілий парк лабораторного обладнання. Стрімко падає престиж наукової праці. Талановита молодь неохоче йде в науку, або ж залишає її через неможливість забезпечити собі гідний рівень життя. Кількість науковців в Україні за період незалежності скоротилося майже втричі, причому особливих втрат зазнали природничі і технічні науки.

На жаль, поспіхом ухвалений Верховною Радою і підписаний Президентом України Державний бюджет 2013 року є бюджетом дальшого занепаду всіх секторів української науки. Його реалізація неминуче призведе до значних скорочень як в інститутах НАН України, так і в науково-дослідних підрозділах університетів, які й до того перебували в надзвичайно скрутному стані.

Наслідком такого ставлення держави до своєї науки є вкрай низький рівень інноваційного наповнення національного ВВП (сьогодні він не перевищує кількох відсотків, на порядок поступаючись показникам розвинутих країн), а також зниження рівня освіченості суспільства в цілому.

Тому Конференція звертається до Президента України, новообраної Верховної Ради України, Уряду України із закликом:

1. При дальшому здійсненні адміністративної реформи передбачити існування єдиного органу державної влади, відповідального за вироблення і здійснення державної науково-технічної політики.

2. Передбачити суттєве збільшення державної підтримки наукової сфери, оскільки саме розвинена наука є запорукою входження України до числа провідних держав світу.

3. Забезпечити ефективну систему координації й підтримки наукових досліджень у ВНЗ, оскільки, як свідчить світовий досвід, саме університети мають бути найважливішими центрами фундаментальної науки та інноваційних розробок. 

4. Створити ефективну систему підтримки інноваційних наукомістких проектів (зокрема, через апробовані механізми технопарків і наукових парків).

5. Суттєво підвищити роль і збільшити бюджет Державного фонду фундаментальних досліджень, оскільки саме потужна фундаментальна наука є сьогодні безумовним «активом» України, її шансом на розгортання інноваційних проектів завтра.

6. Захистити і зберегти Національну академію наук України, не допустити знищення її наукового потенціалу, зазіхань на землі, споруди й майно НАН, які повинні й надалі лишатися в державній власності й служити розвиткові науки.

7. Забезпечити реальне партнерство держави з усіма авторитетними науковими асоціаціями і товариствами при виробленні і здійсненні наукової політики. З цією метою відродити роботу громадської Національної наукової ради України, яка продемонструвала свою ефективність на початку 1990-х років.

8. Створити держано-громадські органи управління зі спеціальним статусом для атестації наукових кадрів і контролю за дотриманням наукової етики.

9. Повернутися до основ тієї демократичної політики у сфері освіти, яка здійснювалася з 1991 до березня 2010 року. Категорично не допускати таких акцій, які ведуть до обмеження використання української мови в сфері науки і освіти та ображають національну гідність українців.

10. Послідовно втілювати в життя євроінтеграційні принципи при здійсненні міжнародного співробітництва в сфері науки і освіти.

Ми закликаємо Президента, Верховну Раду та Уряд України зробити освіту й науку реальними пріоритетами своєї діяльності. Освіта й наука потребують не лише належного фінансування, але й продуманих реформ, які передбачатимуть посилення демократичних засад їх організації, перехід до фінансування науково-технологічних розробок переважно на основі відкритого конкурсу (з одночасним збереженням базового фінансування для утримання провідних наукових шкіл і закладів), зближення академічної й університетської науки, дальшу інтеграцію українських учених в міжнародний науковий процес, підвищення соціального статусу викладача та науковця.

Зі свого боку АН ВШ України, яка об’єднує провідних науковців, що працюють у вищих навчальних закладах, готова стати надійним партнером держави у проведенні збалансованої, по-справжньому національної політики в сфері освіти й науки.

 

Ухвалено 15 грудня 2012 року в м.Києві