На початок

 

Відбулася чергова Конференція Академії

 

16 травня 2009 року в приміщенні Національного педагогічного університету ім.М.П.Драгоманова відбулася чергова щорічна Конференція АН ВШ України. Відкриваючи конференцію, президент Академії М.І.Дробноход привітав присутніх із Днем науки й нагадав про День пам’яті жертв політичних репресій, який також відзначається в ці травневі дні.

Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять видатного вченого-фізика, академіка-засновника АН ВШ України О.Г.Влоха, відомого вченого-економіста академіка Ю.В.Ніколенка, відомого вченого-металурга академіка Ю.С.Постольника, відомого вченого-хіміка академіка І.О.Шевчука, які пішли з життя протягом року, що минув від попередньої конференції Академії.

За доброю традицією, конференція розпочалася з вручення академічних нагород. Нагороду Святого Володимира рішенням Президії Академії присуджено відомому вченому-фізикові, академіку-засновнику Академії П.В.Петренку за визначний внесок у розвиток української освіти і вищої науки. Нагороду Ярослава Мудрого присуджено академікам Л.П.Бучацькому, М.М.Великому, В.І.Сергійчуку, Б.П.Середі, І.А.Шайкевичу, О.К.Закусилу за цикли наукових робіт, монографії і підручники останніх років.

Конференція затвердила результати виборів нових академіків АН ВШ України. Дійсними членами Академії обрано по відділеннях:

аграрному -

Бурлаку Віктора Анатолійовича;

біології,  хімії  та  медицини -

Курського Михайла Дмитровича;

економіки -

Павліху Наталію Володимирівну;

Гребельника Олександра Петровича;

Дудченка Миколу Андрійовича;

Загально технічному -

Відьмаченка Анатолія Петровича;

Захарченка Миколу Васильовича;

Кострицького Валерія Всеволодовича;

інформатики та системного аналізу –

Бартіша Михайла Ярославовича;

історії та філософії -

Пилипчука Володимира Григоровича;

Добронравову Ірину Серафимівну;

Дробота Івана Івановича;

математики –

 Ясинського Володимира Кириловича;

Черевка Ігоря Михайловича;

металургії –

Гринкевича Володимира Олександровича;

Ковальчука Костянтина Федоровича;

педагогіки і  психології –

Хом’яка Івана Миколайовича;

фізики та астрономії -

Ільченка Василя Васильовича;

Бахрушина Володимира Євгеновича;

Бойчука Василя Івановича;

філології, мистецтвознавства та масової комунікації –

Шевченко Ірину Семенівну;

політології, соціології та права -

Бервена Сергія Миколайовича;

Хижняк Ларису Михайлівну;

Цвиха Володимира Федоровича.

Дипломи новобраним академікам разом з президентом АН ВШ України М.І.Дробноходом вручили старійшина української науки академік К.М.Ситник і член Президії Академії заступник міністра освіти і науки України М.В.Стріха.

Почесними академіками Академії обрано за відділеннями:

українознавства  -

Тетерину-Блохин Даряну Дмитрівну (ФРН);

Леонова Валерія Павловича (директора Бібліотеки РАН у Санки-Петербурзі, Росія);

філології, мистецтвознавства та масової комунікації -

Мінкіна Лева Михайловича, професора Харківського національного університету ім.В.Каразіна;

інформатики та системного аналізу -

Сергієнка Івана Васильовича, визначного вченого-кібернетика, академіка НАН України.

З інформацією про роботу Президії АН ВШ України протягом квітня 2008 – травня 2009 року та про перспективи організаційної та наукової розбудови АН ВШ України виступив президент АН ВШ України М.І.Дробноход. На думку Миколи Івановича, головними досягненнями минулого року стали зміцнення організаційної структури Академії, укладання Угоди про співпрацю між Академією і МОН, включення представників Академії до складу Колегії, Громадської, Наукової та Науково-методичної рад МОН, підвищення авторитету головного наукового форуму Академії – щорічних Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи, систематичне видання “Наукових записок АН ВШ України” та академічного науково-практичного щоквартальника “Освіта і управління”, регулярне оновлення сайту Академії, участь у проведенні наукових конгресів, симпозіумів, конференцій.

Водночас як головні недоліки Президент Академії відзначив те, що недостатнім (зокрема, через хронічну несплату членських внесків значною частиною індивідуальних та колективних членів Академії) залишається фінансово-матеріальний стан Академії, частина членів Президії та керівників наукових відділень не приділяють належної уваги роботі в Академії; недостатньою залишається діяльність частини регіональних відділень Академії.

М.І.Дробноход визначив основні завдання Академії на майбутній період, які лягли в основу проекту Ухвали Конференції.

В обговоренні доповіді взяли участь академіки М.В.Стріха, який розповів про заходи, що їх здійснює Міністерство освіти і науки для підтримки української науки, К.М.Ситник, Ю.І.Яковенко, П.П.Кононенко, Р.О.Влох, Катіца Гедріх (Сербія), А.Л.Бойко, О.Г.Наконечний, О.І.Чередниченко, В.А.Яблонський.

За результатами обговорення ухвалено Звернення Конференції до вищих посадових осіб держави, у якому, зокрема, йдеться:

«Високодостойний пане Президенте України!

Високодостойна пані Прем’єр-міністр України!

Високодостойний пане Голово Верховної Ради України!

Академія наук вищої школи України об’єднує понад 250 провідних учених, які працюють в університетах нашої держави. Її почесними академіками є відомі вчені з багатьох країн світу.

Ми глибоко переконані: вихід зі світової фінансово-економічної кризи можливий лишень на основі здобутків сучасної науки, широкого використання новітніх інноваційних технологій. Саме таким шляхом ідуть провідні держави, які навіть в умовах жорсткої бюджетної економіки знаходять можливість збільшувати підтримку наукових досліджень.

Ми стривожені тим, що Україна не наслідує їхнього прикладу. Фінансування науки в Державному бюджеті 2009 року навіть в абсолютних цифрах було суттєво скорочене, а з урахуванням реального зниження курса гривні очевидно, що сьогодні українську науку переведено в «режим виживання». Про скільки-небудь значну закупівлю нових приладів і матеріалів, про ефективну участь у міжнародному обміні, навіть про передплату паперових та електронних наукових видань, без яких ефективний розвиток науки неможливий, при таких цифрах фінансування йтися не може.

Як наслідок, під загрозою згортання опинилися дослідження в низці пріоритетних і стратегічно важливих для майбутнього держави галузей (як-от нанотехнології, біотехнології, матеріалознавство, медицина, антарктичні дослідження тощо).

Ми закликаємо Президента, Уряд і Верховну Раду України зупинити цю згубну тенденцію.

Ми вимагаємо передбачити фінансування науки в бюджеті 2010 року щонайменше в обсязі 0,5% ВВП України (зараз – 0,31% ВВП), з подальшим щорічним збільшеннням цього показника на 0,1%. Це дасть змогу упродовж 15-20 років досягнути сьогоднішнього показника країн ЄС (2% ВВП).

Ми вимагаємо водночас створити реальні механізми для заохочення залучення в науку позабюджетних коштів, створення дієвих стимулів для інноваційної діяльності.

На наше переконання, сьогодні необхідне:

- збільшення фінансової автономії ВНЗ та наукових установ, яка передбачатиме можливість вільно розпоряджатися заробленими коштами й відкривати для цього рахунки в банківських установах;

- запровадження «дослідницького податкового кредиту» у вигляді зменшення нарахованого податку на прибуток суб’єкту господарювання, який інвестує в наукові дослідження;

- скасування тендерних процедур при закупівлі наукового обладнання, насамперед унікального, такого, що не виробляється в Україні;

- скасування тенденрних процедур щодо наукових робіт, які пройшли процедуру відкритого конкурсу;

- скасування заборони на авансування наукових робіт;

- відновлення вексельного механізму відстрочення сплати ПДВ при ввезенні в Україну унікального обладнання під час виконання інноваційних проектів технологічних парків;

- дальша інтеграція України до міжнародних наукових програм, набуття нею статусу асоційованого члена Сьомої рамкової програми ЄС.

Ми підтримуємо зусилля Міністерства освіти і науки України та особисто міністра професора І.О.Вакарчука, скеровані на підтримку й реформування сфери освіти і науки.

Ми закликаємо Верховну Раду України терміново ухвалити розроблену Міністерством освіти і науки нову редакцію Закону «Про пріоритетні напрямки науки і техніки», яка дасть змогу розробити середньо- й короткострокові пріоритеті й на їхній основі ефективно підтримувати ті напрямки досліджень, які матимуть важливий ефект для національної економіки; нову редакцію Закону «Про науку і науково-технічну діяльність», та нарешті ухвалити в другому читанні Закон «Про наукові парки», які зможе суттєво активізувати інноваційну діяльність наших провідних ВНЗ.

З огляду на нерозривність питань науки й освіти ми також закликаємо Парламент невідкладно ухвалити Закони «Про вищу освіту» (нова редакція) та «Про зовнішнє незалежне оцінювання». Водночас ми вимагаємо виносити проекти всіх важливих рішень, що стосуються сфери  науки, на широке обговорення наукової громадськості.

Ми переконані: сьогодні держава як ніколи потребує продуманих стратегічних планів свого розвитку на тривалу перспективу. На основі цих науково обґрунтованих планів вона зуміє вийти з кризи зміцнілою, зробити очікуваний суспільством ривок до провідних розвинених держав світу. Українські учені готові взяти участь у цій роботі».

Конференція також ухвалила обрати академіка-секретаря загальнотехнічного відділення Г.О.Сукача віце-президентом Академії, поклавши на нього обов’язки з організаційної роботи.

Учасники Конференції отримали щойно виданий ІV том «Наукових записок» Академії, в якому надруковано доповіді, виголошені під час VІ Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи.

 

На початок