Пам’яті Ореста-Степана Влоха

         Президія АН вищої школи України, колектив Інституту фізичної оптики МОН України з глибоким сумом повідомляють, що українська наука зазнала тяжкої втрати. 4 травня 2009 року пішов із життя академік-засновник Академії, член Президії АН ВШ України, директор Інституту

Влох Орест-Степан Григорович,

Професор Влох О.Г. був видатним вченим фізиком і громадсько-політичним діячем. Світовий авторитет вченого він здобув відкриттям явища електрогірації в кристалах і низки нових оптичних ефектів. Його наукові праці і винаходи присвячені фізиці твердого тіла, оптичному матеріалознавству, параметричній кристалооптиці, структурним фазовим переходам в сегнетоелектриках і сегнетоеластиках, кристалам з неспівмірно модульованою структурою, оптичним методам запису і передавання інформації, поляриметрії, спектроскопії, радіоекології, історії фізики. Вони залишились вагомим вкладом у вітчизняну науку, в її утвердженні на світовому рівні.

Наукова школа професора Влоха О.Г., що налічує 8 докторів і близько 50 кандидатів наук, формувалася починаючи з його досліджень електрооптичного ефекту в кристалах, які були піонерськими в колишньому СРСР, а самі результати цих досліджень відразу ж знайшли впровадження. Проф. Влох О.Г. був ініціативним організатором у науці і вищій школі. У Львівському державному університеті ім. Івана Франка він заснував кафедру нелінійної оптики, СКТБ “Модулятор”, факультет перепідготовки кадрів. З його ініціативи у Львові засновано науково-дослідний Інститут фізичної оптики МОН України, який він очолював до останніх днів життя. Він був засновником та головним редактором наукового журналу “Ukrainian Journal of Physical Optics”, членом редакційних рад наукових журналів (“Функціональні матеріали”, “Науковий Світ”), членом наукової ради з фізики сегнетоелектриків і діелектриків при АН СРСР та галузевої науково-методичної ради відповідного профілю, організатором наукових конференцій і шкіл, зокрема міжнародних. Влох О.Г. був дійсним членом Міжнародного союзу кристалографів та одним із академіків-засновників АН Вищої школи України (незмінний член Президії, голова Західного регіонального відділення).

Він вклав свої знання в усунення наслідків Чорнобильської трагедії, у виявлення причин хіміко-токсичного забруднення західного регіону України.

Професор Влох Орест Григорович - один із засновників Львівської регіональної організації Народного Руху України за перебудову та перший голова цієї організації. За його керівництва Львівська організація Руху здобула повну перемогу на парламентських виборах до Верховної Ради Української РСР у березні 1990 р. в Львівській області.

Влох О.Г., як один із засновників Руху та Народний депутат Верховної Ради України 1-го демократичного скликання, був організатором багатьох заходів, спрямованих на підняття національної свідомості українців в період 1988-1991 рр. У своїх виступах він обстоював необхідність відновлення історичної, культурної і духовної ідентичності українців, встановлення добросусідських міждержавних стосунків.

Серед його нагород: золота медаль ВДНГ СРСР, диплом пошани ВДНГ УРСР, Нагорода Святого Володимира АН ВШ України, диплом і срібна медаль “За досягнення в ХХ столітті (Кембридж, ІВС), Благословенна грамота Патріарха Київського і всієї Руси-України за церковні заслуги перед Українською Православною Церквою Київського Патріархату, орден „За заслуги” III ступеня.

Світла пам’ять про Ореста-Степана Григоровича Влоха назавжди залишиться в серцях тих, хто знав цього видатного ученого, педагога й патріота України.