Пам’яті Іларія Михайловича РАРЕНКА

(1933-2015)

 

Українська наука зазнала тяжкої втрати. 19 липня цього року пішов з життя відомий учений-фізик, доктор фізико-математичних наук, професор, академік АН ВШ України Іларій Михайлович Раренко.

Після закінчення з відзнакою кафедри теоретичної фізики фізико-математичного факультету Чернівецького університету в 1957 році І.М.Раренко працював два роки учителем фізики. З 1959 року й до кінця днів його наукове життя було пов’язане з рідним університетом, де він понад 30 років, з 1971 по 2004 рік, очолював кафедру напівпровідникової мікроелектроніки. У 1966 році І.М.Раренко захистив кандидатську, а в 1986 р. – докторську дисертаціїю.

У роботі І.М.Раренко успішно поєднував наукові фундаментальні теоретичні та експериментальні дослідження з впровадженням результатів у промисловість. Працював над створенням принципово нової високо радіаційно стійкої активної електроніки для силового керування механізмами та роботами в атомно-ядерній енергетиці; фотоелектронних перетворювачів сонячної енергії з підвищеним коефіцієнтом корисної дії за рахунок нового фізичного ефекту, відкритого на кафедрі; цілого ряду приладів нової сенсорної техніки для екологічного моніторингу, пожежної техніки і техніки безпеки, включаючи побутові газосигналізатори; інтегральної мікрооптичної та інфрачервоної техніки для авіаційної, суднобудівної, ракетної та ін. техніки; нових критичних технологій напівпровідникових кристалів, структур та приладів із новими параметрами при польовій та лазерній активації технологічних процесів.

І.М.Раренко був автором понад 580 наукових праць, серед понад 40 свідоцтв на винаходи. Підготував 15 кандидатів та 4 докторів наук.

За розробки у галузі фізики і технології напівпровідникових матеріалів, приладів і впровадження їх у серійне виробництво І.М.Раренку було присуджено Державні премії в галузі науки і техніки УРСР (1973) та СРСР (1988), також Всесоюзні іменні премії в галузі технології та приладобудування ім. І.М.Менделєєва та С.І.Вавілова. І.М.Раренко був нагороджений почесними дипломами І та ІІ ступеня, більш ніж 10 золотими, срібними та бронзовими медалями ВДНГ України та  СРСР. У 1975 р. нагороджений орденом «Знак пошани». Він - заслужений діяч науки і техніки України (1999). У 1993 році його було обрано академіком АН вищої школи України.

Світла пам’ять про Іларія Михайловича Раренка, видатного вченого й чудову людину, назавжди залишиться в пам’яті колег і численних учнів.

 

Президія АН вищої школи України