Пам’яті Анатолія ПОГРІБНОГО

 

Українська наука, весь український загал зазнали тяжкої втрати. 9 жовтня 2007 року після тяжкої тривалої хвороби відійшов у вічність визначний учений-літературознавець, доктор філологічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, відомий громадський діяч, письменник, публіцист Анатолій Григорович Погрібний.

Академік Погрібний народився 3 січня 1942 року в селі Мочалище Бобровицького району на Чернігівщині. Закінчив Харківський хіміко-механічний технікум та філологічний факультет Київського університету ім.Тараса Шевченка. З 1970 року працював у Київському університеті; з 1983 року – як професор кафедри історії літератури і журналістики.

Його кандидатська дисертація “Ідейно-естетичні позиції Б.Грінченка в літературно-критичній боротьбі кінця ХІХ – поч.ХХ ст.” (1970) та докторська дисертація “Проблеми художнього конфлікту в теорії і практиці сучасної прози” (1981) були в ті задушливі часи свіжим і сміливим словом українського літературознавства. Як провідного ученого-літературознавця 1996 року його було обрано академіком АН ВШ України. До останніх днів життя він активно працював як член Президії Академії. Академік Погрібний залишив по собі величезну наукову та публіцистичну спадщину в понад 900 статей та близько 30 монографій.

Водночас академіку Погрібному була завше притаманна активна громадянська позиція. Він був депутатом Київради першого демократичного скликання (1990-1994), за рішенням якої над Києвом ще у липні 1990-го замайорів національний синьо-жовтий прапор. З його роботою на посаді першого заступника міністра освіти України (1992-1994) пов’язано глибокі й далекосяжні зміни в освітянській сфері, які мали наповнити її по-справжньому гуманістичним українським змістом.

Як людина надзвичайно талановита й різнопланова, академік Погрібний був членом Національної спілки письменників України, головою Київської міської організації НСПУ. Він очолював Всеукраїнське педагогічне товариство ім.Григорія Ващенка, через яке прагнув реалізувати свої педагогічні ідеї. Він був одним з лідерів Української республіканської партії “Собор”. Нарешті, його пристрасне слово ввійшло в серця мільйонів слухачів українського радіо.

Заслуги академіка Погрібного було вшановано багатьма відзнаками. Він був заслуженим працівник вищої школи України, лауреатом премій імені Олександра Білецького, імені Івана Огієнка, імені Івана Багряного, імені Бориса Грінченка, імені Дмитра Нитченка, Національної премії України імені Тараса Шевченка, Нагороди Ярослава Мудрого АН ВШ України.

Світла пам’ять про академіка Анатолія Погрібного, справжнього Ученого й Громадянина, великого Патріота й світлу Людину, назавжди залишиться в наших серцях.

 

Від Президії Академії наук вищої школи України академіки Микола Дробноход,  Ніна Вірченко, Валентин Данченко, Роксолана Зорівчак, Петро Кононенко, Олександр Наконечний, Олександр Пономарів, Юрій Пройдак, Микола Роженко, Максим Стріха, Федір Тишко, Антон Філіпенко, Олександр Чередниченко, Володимир Чопик, Валентин Яблонський.