Пам’яті Бориса Івановича ЧЕРНЯКОВА (1946-2010)

25 серпня цього року передчасно пішов з життя академік АН вищої школи України, доктор філологічних наук, професор кафедри теорії масової комунікації Інституту журналістики Київського національного університету Б.І.Черняков.

Відомий фахівець у сфері масових комунікацій, літературознавець, педагог Б.Черняков народився 24 квітня  1946 у місті Кролевці на Сумщині. Трудову діяльність він розпочав на Кролевецькому арматурному заводі, де працював спочатку токарем, потім інженером. Згодом працював фотографом Кролевецького райпобуткомбінату. Навчався на відділенні фототехніки республіканського заочного технологічного технікуму, який закінчив з відзнакою. Пізніше навчався на відділенні журналістики Одеської вищої партійної школи, де також отримав диплом з відзнакою. У 1976-80 рр. Б.Черняков викладав в Одеській вищій партійній школі історію вітчизняної та зарубіжної преси, теорію і практику періодичної преси, фотосправи. У 1980-83 рр. навчався в аспірантурі факультету журналістики Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка. Під керівництвом проф. Д. Прилюка захистив кандидатську дисертацію на тему “Становлення зображальної публіцистики в дожовтневій більшовистській газеті”. З того часу працював на факультеті журналістики (зараз – Інститут журналістики КНУ). 1998 р. захистив докторську дисертацію на тему “Зображальна журналістика в друкованих засобах масової інформації (від виникнення до середини ХІХ ст.). Викладав дисципліни “Зображальна журналістика”, “Основи наукових досліджень”, “Основи журналістикознавчих досліджень”, “Журналістське дослідження”, “Вступ до спеціальності”.

Б.Черняков був ретельним дослідником життя й творчості свого земляка, визначного українського перекладача Миколи Лукаша. Б.Чернякову належить фундаментальна праця «Микола Лукаш. Бібліографічний покажчик 1953-2005» (Київ, 2007), який містить 4605 записів.

Світла пам’ять про Б.Чернякова назавжди залишиться в серцях колег і учнів.