Пам'яті Володимира Матвіїшина

(1935-2012)

    6 червня на 77-му році життя раптово помер академік Академії наук вищої школи України, завідувач кафедри світової літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор Володимир Григорович Матвіїшин. Перестало битися серце відомого вченого-філолога, літературознавця-компаративіста і перекладознавця, який доклав багато зусиль для вивчення літературних зв'язків України та зарубіжжя.

   Володимир Матвіїшин народився 23 липня 1935 року у м. Ліберкур департаменту Па-де-Кале (Франція) у сім'ї емігрантів, які у 1925 р. виїхали з Галичини на заробітки. 1946 р. був репатрійований в Україну. У 1959 р. закінчив Львівський університет ім. І.Франка за спеціальністю «французька мова і література». Працював вчителем французької і англійської мов в середній школі Івано-Франківська, пізніше – викладачем кафедри іноземних мов Івано-Франківського медичного інституту, доцентом, завідувачем кафедри і деканом факультету іноземних мов , а з 1992 р. – професором, завідувачем кафедри світової літератури Прикарпатського університету.

   У 1971  р. захистив у КДУ  ім. Т.Шевченка кандидатську  дисертацію «Творчість Е.Золя в перекладах і критиці в Україні (1875-1965)». Там-таки в 1991 р. захистив докторську дисертацію на тему «Українсько-французькі літературні  зв'язки ХІХ – поч. ХХ ст.. (Переклади. Критичне сприйняття. Творче засвоєння)». Володимир Матвіїшин – автор понад 150 наукових праць, у тому числі монографій, у галузі порівняльного літературознавства, теорії та практики перекладу, а також низки підручників з французької мови для вишів. Він підготував достойних учнів-кандидатів наук зі спеціальностей «порівняльне літературознавство», «література зарубіжних країн», «українська література», «перекладознавство».

   Президія Академії наук вищої школи України, Відділення філології, мистецтвознавства і масової комунікації сумують з приводу тяжкої втрати і висловлюють глибокі співчуття рідним і колегам Володимира Матвіїшина.

     М.Дробноход, П.Кононенко, М.Стріха, О.Чередниченко, Р.Зорівчак,

М.Зимомря, С.Пригодій