Петро Михайлович ГУДИВОК

(1936 – 2012)

 

Українська наука й вища освіта зазнали тяжкої втрати. Пішов з життя відомий учений-математик, доктор фізико-математичних наук, професор, академік-засновник АН вищої школи України Петро Михайлович Гудивок.

Майбутній учений народився 12 квітня 1936 року в селі Лавки теперішнього Мука­чівського району Закарпатської області, на тодішній території Чехословаччини. В 1958 році закінчив фізико-математичний факультет (математичне відділення) Ужгородського університету, з яким буде пов’язано все його подальше творче життя. У 1959 - 1962 роках навчався в аспірантурі на кафедрі загальної математики УжДУ (науковий керівник - доцент С. Д. Берман). Кандидат­ську дисертацію захистив у 1963 році, докторську – в 1975 році. З 1978 року - професор. З 1958 року працював в Ужгородському державному, а згодом - національному університеті на кафедрах загальної математики й алгебри. З 1980 року завідував кафедрою алгебри. У 1986 - 1992 роках був деканом математичного ф-ту.

Наукові інтереси ученого лежали в галузі теорії зображень скінченних груп та її застосування. Він розробив ефективні методи вивчення зображень скінченних груп над комутатив­ними локальними кільцями, розв’язав відомі проблеми про число і степені неекві­валентних нерозкладних зображень скінченних груп над локальними кільцями, про дикість задачі описання нееквівалентних зображень скінченних груп над повними дискретно нормованими кільцями; розвинув теорію тензорних добутків модулярних і цілочислових зображень скінченних груп; успішно застосував теорію цілочислових зображень скінченних груп для вивчення лінійних груп над числовими кільцями, а також р-груп Чернікова; розв’язав задачу про спряженість силовських р-підгруп повної лінійної групи над кільцем цілих чисел. Разом з В. П. Рудько побудував ряд алгоритмів для опису деяких класів скінченних підгруп повної лінійної групи над областю голов­них ідеалів. Ці результати мають застосування в багатовимірній кристалографії.

П.М.Гудивок опублікував понад 180 наукових праць та 3 монографії: ”Целочисленные пред­ставления конечных групп” (1978), ”Тензорные произведения представлений конечных групп” (1985, співавтор В. П. Рудько), ”Представления конечных групп над коммутатив­ными кольцами” (2003). Він підготував 11 кандидатів та 3-х докторів фізико-математичних наук.

Заслуги П.М.Гудивка вшановано низкою відзнак, зокрема й Академічною нагородою Ярослава Мудрого в галузі науки і техніки. Він - заслужений працівник народної освіти України (1991). З 1997 року - Соросівський професор. Член Американського математичного товариства.

У 1992 році П.М.Гудивок став одним з 50 академіків-засновників АН вищої школи України, розбудові якої приділяв багато серця й зусиль.

Світла пам’ять про П.М.Гудивка – яскравого вченого, педагога і прекрасну людину – назавжди залишиться з нами.

 

М.І.Дробноход,  В.І.Григорук, М.В.Стріха, Н.О.Вірченко, Р.О.Влох, В.В.Маринець, І.В.Хіміч