Пам’яті Олега Олександровича ГОРОШКА

(1925-2017)

 

Українська наука й вища освіта зазнали тяжкої втрати. 1 вересня пішов з життя відомий учений-механік, доктор фізико-математичних наук, професор, академік АН ВШ України і її старійшина Олег Олександрович Горошко.

Майбутній учений народився 2 січня 1925 року у селі Нечаївка Компаніївського району Кіровоградської області. Ветеран Другої світової війни, нагороджений 5 бойовими орденами та 16 медалями. У 1955 р. закінчив фізико-математичний факультет Дніпропетровського університету. У 1958 році захистив кандидатську, а в 1968 році – докторську дисертацію за спеціальністю «механіка деформованого твердого тіла». З 1958 по 1975 рік працював в Інституті механіки АН УРСР, з 1968 року –завідувачем відділу механіки конструкцій з композитних матеріалів. У 1975 – 1985 роках – завідувач кафедри теоретичної механіки КНУ ім.Т.Шевченка, з 1985 року – професор цієї ж кафедри. З 2000 року – провідний науковий співробітник лабораторій механіко-математичного, а згодом радіофізичного факультетів КНУ ім. Тараса Шевченка.

О.О.Горошко - автор понад 250 наукових праць з динамічної теорії пружності, механіки композитних матеріалів, гіроскопічних систем, віброзахисту, аналітичної механіки спадкових систем. Серед них монографії: «Динамика нити переменной длины (применительно к механике подъемов)» (1962); «Динамика упругой конструкции в условиях свободного полета» (перекладена англійською мовою, США, Каліфорнія) (1965); «Введение в механику деформируемых тел переменной длины» (1971); «Двохвильові процеси в механічних системах» (1991); «Гіроскопічні системи» (1994); «Аналітична динаміка спадкових систем» (2001, сербською мовою, в співавторстві з почесним академіком АН ВШ України Катіцею Хедріх).

Підготував 27 кандидатів та 5 докторів наук.

У 1975–1985 роках очолював науково-методичну комісію МВССО УРСР з теоретичної механіки та зональне бюро з теоретичної механіки України і Молдавії. Від Української РСР входив до президії науково-методичної ради Мінвузу СРСР. Брав активну участь у формуванні навчальних планів для технічних спеціальностей з механіки.

Член Національного комітету України з теоретичної та прикладної механіки (з 1996 роках). Почесний член Міжнародної асоціації дослідників стальних канатів. Член редколегій чотирьох наукових журналів та періодичних збірників.

Учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений двома орденами Слави, орденом Вітчизняної війни II ступеня та медалями.

У 1993 році О.О.Горошка було обрано академіком АН вищої школи України, у роботі якої він брав активну участь до останніх днів життя.

Світла пам’ять про О.О.Горошка, визначного вченого і прекрасну людину, назавжди залишиться в наших серцях.

 

Президія АН вищої школи України