Пам’яті Петра Івановича Голода

(1946-2014)

 

Українська наука і вища освіта зазнали тяжкої втрати. Після тяжкої тривалої хвороби 3 січня 2014 року пішов з життя відомий учений-фізик, доктор фізико-математичних наук, академік Академії наук вищої школи України Петро Іванович Голод.

Майбутній учений народився 17 листопада 1946 року в місті Ходорові на Львівщині. У 1969 році закінчив Київський державний університет імені Тараса Шевченка, і ще до його закінчення прийшов працювати інженером у заснований академіком Миколою Боголюбовим Інститут теоретичної фізики АН України. У 1971-1974 роках навчався в аспірантурі цього інституту  (відділ математичних методів у теоретичній фізиці), а після захисту кандидатської й до останніх днів життя працював в ІТФ імені М.М.Боголюбова НАН України (з 2000 року – за сумісництвом). Водночас з 2000 року очолював кафедру фізико-математичних наук Національного університету «Києво-Могилянська академія».

У 2010 році П.І.Голод, уже маючи незаперечний авторитет відомого науковця, захистив докторську дисертацію «Метод орбіт в теорії нелінійних інтегрованих гамільтонових систем». Наступного 2011 року його було обрано академіком АН вищої школи України за відділенням фізики і астрономії.

Наукові дослідження П.І. Голода стосувалися теорії зображень груп та алгебр Лі, теорії інтегровних гамільтонових систем та їх симетрій, нелінійних (топологічних) збуджень в конденсованих середовищах, інших актуальних розділів сучасної теоретичної і математичної фізики. Його підручник «Симетрія та методи теорії груп у фізиці» (2005) отримав широке визнання фахівців. Ученого завжди цікавила історія фізики, яку він розглядав крізь призму неперервного інтелектуального пошуку, що призводив до появи нових визначних відкриттів і концепцій.

Робота П.І.Голода була вшанована відзнакою Петра Могили (2005). У 2013 році П.І. Голода було визнано кращим викладачем року НаУКМА від факультету природничих наук.

Світла пам’ять про П.І.Голода – прекрасного вченого, блискучого викладача, непересічну людину, палкого патріота України – назавжди залишиться в наших серцях.

 

Президія АН вищої школи України

Наукове відділення фізики і астрономії