Костюк Нінель

Художня гладь з колекції майстра декоративно-прикладного мистецтва академіка Костюк Нінель Трохимівни

 

Передмова автора

Життя людини коротке й водночас довге, за бажанням, можна встигнути зробити багато чого. На додачу до поданих на сайт нашої Академії матеріалів з питань філософії і новітньої історії далі пропонується репродукція вишитих мною художньою гладдю картин, рушників і деяких різновидів одягу. Окремі з цих вишивок демонструвались в картинній галереї Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка, в Українському домі, в Палаці „Україна” та на інших виставках народної творчості. Про них я розповідала на телебаченні і в радіопередачі „Мої роки, моє багатство”. Відгуки на них надруковано в публікаціях „І професор, і художник” в газеті „Київський університет”, а також в мистецькому журналі „АНТ”. Альбоми з кольоровими ксерокопіями картин, вишитих рушників, блузок, кептарів та ін. подаровано відділам естетики Національної бібліотеки ім. В.І.Вернадського, бібліотеці ім. М.Максимовича Київського Національного університету ім. Т.Шевченка, книгозбірням філософського й біологічного факультетів, де і нині зберігаються. Деяким з цих установ, а також колегам і друзям подаровані оригінали.

Поставивши за мету в передмові коротко розповісти про місце в моєму житті художньої вишивки, не можу не згадати з вдячністю свою маму Костюк Марію Адамівну. Бо саме вона мені привила, разом з інтересом до інших сфер мистецької діяльності – музики і співу, бажання вишивати. Досить сказати, що при дуже скромному сімейному бюджеті вона не жалкувала грошей на моє навчання гри на фортепіано й акордеоні.

Мама – вродлива й успішна жінка, залишившись в 36 років вдовою, не зрадила пам'яті батька, що загинув під час оборони Києва 1941р., вдруге заміж не вийшла. Працюючи на відповідальних державних посадах (голови тоді Ленінського райвиконкому і пізніше завідуючої приймальнею голови Верховної Ради України у Коротченка Д.С. й Ковпака С.А.), хоч і була завантажена роботою, як кажуть, по горло, знаходила хвилину-другу для вишивання. І досі на стіні моєї кімнати висить вишита нею хрестиком картина букета червоних маків. Покійній мамі не вдалось побачити мої картини останніх десяти років. Лише втішає те, що вона була свідком досягнутих дочкою певних успіхів, коли та, захистивши докторську дисертацію з філософії, стала першою в Україні жінкою – доктором філософських наук, очолила одну з провідних кафедр університету, була головним редактором єдиного тоді в Радянському Союзі журналу „Філософські питання сучасного природознавства”.

У поданій нижче колекції вишивок посідають, як на мою думку, центральні місця, відтворені голкою і нитками, картини Ю.Клевера „Ніч у зимовому лісі”, І.Сендера „Самотня хатина”, С.Дюкера „Берег моря”, картина з фотографії В.Шкільного „Осінь в Карпатах” (яка, до речі, була викрадена з університетської картинної галереї і, за наполяганням родини, вишита вдруге). Ще одна вишивка, збільшена з поштової листівки і з внесеними до неї значними змінами, за домовленістю з однією Київською приватною фірмою, була в якості новорічної вітальної листівки розповсюджена не тільки в Україні, але й за її межами (за досить помірний, як виявилось, гонорар).

Вишивання пейзажів, натюрмортів, квіткових орнаментів та багатьох інших об’єктів нашого сприйняття заставляє дещо іншими очима глибше подивитись на них, вловити особливості форми і багатобарвність кольорів і відтінків, відтворити уяву про ліс чи то взимку, чи восени, чи влітку, про море, річку, озеро, водограй тощо. Коли ж в результаті оглядаєш вишиту роботу, то не віриться, що вона створена голкою і нитками. А скільки зусиль, інколи навіть повного випорювання фрагментів вишивки, доводилось витрачати, щоб досягти бажаного результату, в якому ці зусилля вже не помічаються. Це чимось нагадує готування викладача до лекції.

Подібними сприйняттями і настроями супроводжується не тільки “малювання” пейзажного типу картин, чи натюрмортів, але й зображення братів наших молодших: котика, що сидить на підвіконні, ведмедя біля водограю, зайчика під кущем, оленів і оленятка в зимовому лісі, різних птахів, починаючи від сови, що сидить на гілці, всюдисущих горобців і завершуючи розкішним павичем. Як на мене, то за красою їм не поступається також джміль, що п’є нектар з гвоздик, різноманітні метелики та інше літаюче і повзуче животворіння. Навіть прості горщики, горнятка і невитончені вази, коли їх намагаєшся відобразити на тканині, то сподіваєшся знайти такі риси, які роблять їх не просто певної форми черепки і скло, а завершеними витворами людської праці. Або подивіться на гілки вишні, груші, винограду і навіть простої лісової ожини. Хіба це не прояви витонченої краси, на які ми в повсякденному житті зосереджуємо  увагу здебільшого лише на їх їстівних властивостях.

А що вже говорити про квіти? В моїй колекції важко знайти якусь квітку, якій би я не надала уваги. Це і розкішні різнокольорові троянди, королівського вигляду іриси, кали, цикламени, це і півонії, гвоздики, маки, незабудки, різнокольорові ромашки, нарциси, тюльпани, айстри, петунії, клематиси, квітки бегонії, запашний горошок, безсмертники, чорнобривці, волошки, левкої, дельфініум, флокси, георгіни, гортензії, люпин і вербички Не менш прекрасні також скромні проліски, первоцвіт, фіалки, конвалії та багато інших. Сама дивуюсь, як це все вийшло, що всі вони заставили мене своєю красою їх вишити.

До того ж прошу познайомитись з рушниками і серветками, вишитими, як правило, на суровому полотні з використанням елементів, запозичених із старовинних килимів з додачею до них моїх фантазій, як то різноманітних за формою і окрасою метеликів тощо. Здавалось би в цих випадках я пішла шляхом неприпустимого симбіозу. Але моя онука Катруся та інші дівчата, яким я дарувала рушники на весілля, обирали саме такі, не традиційні. В пропонованій колекції вперше подані фрагменти з пошитого і вишитого мною жіночого одягу. Кілька вишивок останнього часу можна умовно назвати абстракціоністськими.

Коли запитують, чи можна віднести мої роботи до української народної вишивки, то відповідаю на таке запитання наступне. Сучасна народна вишивка – це не мертва схема, вона не обмежує художню творчість якимись вузькими рамками. Стара традиційна народна вишивка виступає основою, фундаментом для створення нового. І саме до нових різновидів української вишивки, як на мою думку, можна віднести мої.

Гадаю, що тепер ні у кого не виникає сумнівів в тому, що видатна художниця Катерина Білокур, поєднуючи традиції класичного та національного, розвиває класичну українську народну творчість. Не претендуючи на нескромність, хотіла б, щоб і моє вишивання не виключалось із української народної творчості.

 

 

Колекція вишивок майстрині (перелік):

 

1_олені у зимовому лісі.JPG

1. Родина оленів у зимовому лісі ( 38 см х 18 см).

2_ожина.JPG

2. Ожина в глиняній вазі (22 см х 36 см).

3_фіалки в стакані.JPG

3. Фіалки в стакані (40 см х 25 см), вишито в умовно абстракціоністському стилі.

4_ніч в зимовому лісі.JPG

4. Ніч у зимовому лісі (18 см х 22 см).

5_осінь в Карпатах.JPG

5. Осінь в Карпатах (18 см х 22 см,) з фотографії В. Шкільного.

6_самотня хатинка.JPG

6. Самотня хатинка у зимовому лісі (38 см х 18 см), з картини худ. І.Є.Сендера.

7_рибалка на  березі моря.JPG

7. Рибалка на березі моря (38 см х 18 см), подарована філософському факультету Національного Київського ун-ту ім.Т.Шевченка.

8_берег моря.JPG

8. Берег моря (28 см х 22 см) із картини Є. Дюкера.

9_oсіннє озеро.JPG

9. Осіннє озеро (30 см х 28 см}, подарована журналісту Ю.Моторному.

10_ромашки_незабудки_горнятко.JPG

10. Ромашки з незабудками в горняті.

 

11. Сосновий ліс восени (20 см х 28 см).

12_перед грозою.JPG

12. Перед грозою (28 см х 22 см), подарована Національній бібліотеці ім.Вернадського.

 

13. Околиці Дніпра (30 см х 28 см), подаровано філософському факультету Національного Київського ун-ту ім.Т.Шевченка.

14_пейзаж із хатинкою.JPG

14. Люди гріються у хаті, а зайчик ховається під кущем (26 см х 26 см), подарована проф. А.Є.Конверському.

15_зима в селі.JPG

15. Зима в селі (28 см х ЗО см) з листівки Ю.Куратенка, подаровано філософському факультету Національного Київського ун-ту ім.Т.Шевченка.

 

16. Поштова листівка, скопійована з попередньої вишивки, що розійшлась далеко за межі України.

17_медвідь_водоспад.JPG

17. Ведмідь біля водоспаду (23 см х 28 см).

18_раня зима.JPG

18. Рання зима (28 см х 14 см).

 

19. Кіт на підвіконні (13 см х 18 см).

 

20. Зимовий пейзаж в обрамленні підкови з фіалками (діаметром 15 см).

 

21. Філін (діаметром 14 см).

22_царівна птахів.JPG

22. Царівна птахів. Пава на гілці (28 см х 18 см).

 

23. Трудязі Миколі Роженку. Джміль на гвоздиках (12 см х 16 см), ДУБЛІКАТ ОРИГІНАЛУ (далі скорочено ДО) подаровано Вілені Білогуб, Івану й Надії Вишневським.

 

24. Метелик на клематисі (12 см х 6 см), ДО подаровано родині академіка Вишневського І.М.

25_ваза_гвоздики.JPG

25. Ваза з гвоздиками (30 см х 21 см).

26_квітки бегонії.JPG

26. Квітки бегонії у скляній вазі (28 см х 16 см), подаровано онуці Каті.

 

27. Запашний горошок у скляній вазі (27 см х 17 см).

image002.jpg

28. Всім на спогад про родичів, друзів, колег. Кошик із незабудками (24 см х 18 см) з листівки Г.Куртенка, ДО подаровано В.Цвіху, доньці Тані.

29_горнятко_маки.JPG

29. Натюрморт: горнятко з польовими маками біля букетиків пролісків (26 см х 12 см).

30_натюрморт літній.JPG

30. Натюрморт літній: вишні і груші біля глечика (16 см х 31 см).

 

31. Весняна загадка. Горнятко з фіалками і пролісками (28 см х 19 см), ДО продано художнім магазином.

32_ваза з півоніями.JPG

32 Ваза з півоніями (29 см х 23 см).

 

33. Квіти спогаду і кохання. Різнокольорові троянди (14 см х 12 см), ДО подаровано проф. Ірині Добронравовій і лікареві Ніні Никонівні.

34_іриси.JPG

34. Квіти ірису (23 см х ЗІ см).

35_троянди запізнілі.JPG

35 Троянди запізнілі (21 см х 13 см) з листівки В.Адамчука.

 

36. Композиція з троянд, безсмертників, волошок і винограду (20 см х 17 см).

37_букет нарцисів.JPG

37. Букет жовтих нарцисів, конвалій, пролісків і незабудок (24 см 15 см), ДО подаровано Аліні Ковальчук.

 

38. Кручені паничі (19 см х 15 см) з листівки Є.Куртенка.

 

39. Тюльпани жовтий, червоний, малиновий (19 см х 16 см).

 

40. Гіацинти (12 см х 17 см), ДО подаровано Вілені Білогуб.

41_гілка вишні.JPG

41.Цього року вишні вродились. Гілка вишні (28 см х 18 см), подаровано Національній бібліотеці ім. Вернадського, а також ДО -Надії Бурмаці.

 

42. Гілка груші (32 см х 21 см), подаровано генералові Г.Є.Ясіву.

43_білі нарциси.JPG

43. Білі нарциси. Цнотливим і доброчесним дівчатам. (25 см х 15 см), ДО подаровано Валі Сердюк.

44_маки.JPG

44. Червоні маки. Пам'ять покійному братові. (27 см х 17 см), ДО подаровано Нелі Корнієць і В.Г.Кременю.

45_ірис.JPG

45. Ірис. Моєму передчасно померлому онуку Андрію (34 см х 20 см), ДО подаровано Андрію Кравчуку.

 

46. Кошик із фіалками (12 см х 16 см) з листівки В. Дергільової.

 

47. На згадку. Букетик фіалок з первоцвітом (12 см х 16 см) з листівки Є. Куртенка, ДО подаровано Миколі Оживану.

 

48. Весняний куточок. Композиція з цикламен, пролісків, вербички (14 см х 12 см) з листівки Є. Куртенка.

 

49. Шлюбний букет. Кали ефіопські (діаметр 17 см) з листівки В.Мозебаха (шовк на атласі).

 

50. Матрьошки (діаметр 15 см) з листівки М.Анфінгера.

 

51. Золотаве сяйво гайлардій. Із каталогу квіткових декоративних рослин (19 см х 25 см).

 

52. Які розкішні! Кореопсис " Гольдрад" (18 см х 25 см) із каталогу квіткових декоративних рослин.

 

53. Королиця "Переможець" (18 см х 25 см) із каталогу декоративних рослин .

 

54. Скромна золотаво-срібляста краса. Аркотис (18 см х 25см) з каталогу декоративних рослин.

 

55.Моїм московським подругам. Букет з айстр, чорнобривців, левкоїв і тамариксу (28 см х 16 см).

56_букет.JPG

56. Букет троянд, космеї, чорнобривців, дельфініума, люпина (28 см х 16см), вишитий біля важко хворої мами.

 

57. Мінорний настрій. Розмаїття у букеті троянд, настурцій, айстр, бархатців, петунії і дельфініума (28 см х 13см).

58_ожина.JPG

58 Гілка ожини. Дуже проста, але гарна, як це буває і у людей. (15 см х 22 см).

59_композиція рушника.JPG

59. Декоративний рушник з використанням фрагментів українського килима XIX ст. (Поділля) в зарисовці І.Красицького.

 

60. Фрагмент із попередньої композиції.

61_рушник весільний.JPG

61. Рушник з метеликами і використанням фрагментів килима (Полтавщина, 1940р.) в зарисовці О.Загальської, подарований на весілля онуці Каті.

 

62. Фрагмент із попередньої композиції.

 

63 Композиція рушника із використанням елементів вишивки ХУІІІ ст., подаровано на весілля племінниці Альоніі.

 

64. Фрагмент із попередньої композиції.

 

65. Овальна шовкова рожевого кольору серветка із декоративними квітками лілей і незабудок (48 см х 30 см).

 

66. Кругла серветка з квітками волошок і ромашок (діаметр 40 см), ДО продано художнім магазином.

67_квадратна серветка.JPG

67. Квадратна серветка з музейними візерунками ХУІІІ ст. Із зарисовки І.Красицької (46 см х 46 см), ДО подаровано Люді – дружині брата Олега.

68_блуза майстрині.JPG

68. Фантазія майстрині. Блузка із використаними фрагментами вишитого хрестиком диванного чохла XIX ст. (Полтавщина).

 

69. Кабат з сукна блідо-голубого кольору зі змійковою застібкою (фантазія автора).

 

70. Шевйотовий кептар на шовковій підкладці зі змійковою застібкою з елементами вишивки, запозиченої автором з музейних колекцій України.

 

71. Фрагменти жіночих блузок із білого крепдешину, а також верхньої частини жіночого шерстяного костюму зі змійковою застібкою (пошиті і вишиті автором за власною фантазією).

 

72. Фрагменти блузки, вишитої на чорному крепдешині, а також верхньої частини жіночого шерстяного костюму і кабата сукна  темно-зеленого кольору, оздобленого хутром із змійковою застібкою (пошиті і вишиті автором за власною фантазією).

 

73. Оленятко для онуки Каті (Оздоблення до дитячого одягу чи килимка, 12 см х 12 см).

74_золота осінь.JPG

74. Золота осінь (25 см х 32 см).

75_квіти у білій вазі.JPG

75. Квіти в білій вазі (26 см х 32 см).

76_цуценята_заєць.JPG

76. Цуценята із цікавістю спостерігають кролика (23 см х 38 см).

77_дівчинка.JPG

77. Перелякана будяком дівчинка (34см х 29 см).

78_голубі_ваза з розами.JPG

78. Голуби біля вази з розами (27см х 29 см).

79_конвалії.JPG

79. Конвалії в перекинутій корзині (25 см х 42 см).

80_зимовий пейжаз.JPG

80. Зимовий пейзаж з річкою, ялинками і неподалік розташованим хутором (23 см х 29 см), подарований онуці Каті.

81_братки в глечику.JPG

81. Братки в глечику (40 см х 25 см), вишито в стилі абстракціонізму.

82_фіалки у скляній вазі.JPG

82. Фіалки в скляній плоскодонній вазі (30 см х 33 см).

83_гриби_глечик.JPG

83. Гриби біля синього розмальованого глечика (24 см х 35 см).

84_білі тюльпани.JPG

84. Білі тюльпани в глечику з подовженою шийкою, біля якого лежать апельсини і горіхи (36 см х 25 см).

85_осіній натюрморт.JPG

85. Осінній натюрморт з виноградом і волоськими горіхами, подарований проф. Сидоренко Л.І.

86_осіній натюрморт.JPG

86. Натюрморт з виноградом, яблуками і грушами (30 см х 38 см).

87_метелик.JPG

87. Гігантський красень-метелик на гілочках незабудок (20 см х 30 см), подаровано онуці Каті.

88_дівчинка_песик.JPG

88. Песик, що співчуває покараній мамою дочці (20 см х 29 см), подаровано онуці Каті.

89_білі лебеді.JPG

89. Білі лебеді в осінньому водоймищі (36 см х 28 см).

90_олені_зимовий пейзаж.JPG

90. Подружжя оленів на фоні зимового пейзажу поблизу села (34 см х 27 см).

 

91. Рушник, вишитий на замовлення ветеранів до 85-річчя генерала Герасимова.

 

92. Ганусині віченьки. Братки. Подаровано С.Кудрі і дружині турецького посла в Україні Зайнеп Гермен, яка навістила майстриню.

 

93. Покладена на стіл троянда, подарована письменникові Миколі Руденку і його дружині Раї з вдячністю за запрошення до них в гості.

 

94. Дзвіночки і рушник з соняхами, подаровані Н.І.Востровій і її дочці Галині.

 

95. Зимовий пейзаж в обрамлені гілок ялини з шишками, подаровано О.Охріменку.

 

96. Рушник на весілля Оксані Вишневській.

97_ромашки в глечику.JPG

97. Ромашки в глечику.

 

98. Блузка з пшеничними колосками і волошками, подаровано онуці Каті.

 

99. Літній костюм (спідниця і кофточка) з вишитими чайними розами для онуки Каті.

 

100. Літній костюм з вишитими дзвіночками, подарований племінниці Маші.

 

101. Літній костюм, оздоблений червоними розами для дочки Тані.

 

102. Літнє плаття з розкиданими по ньому метеликами для онуки Каті.

 

103. Літнє плаття з розкинутими по ньому вишитими в абстрактному стилі невеликими малюнками &#