Шануймо наукову й людську етику

 

У газеті «Освіта» (№ 5 від 2-9 грудня 2009 року) було надруковано розлогий матеріал президента АН вищої освіти України М.І.Дубини, приурочений до річних зборів цієї організації.

Важко зрозуміти позицію газети «Освіта» з цього приводу, адже чимало положень допису М.І.Дубини  рішуче  суперечать принципам професіоналізму, науковї і людської етики.

Так, автор стверджує, що АН ВО має тривалу й славну історію й була заснована 1992 року з ініціативи професора В.І.Стріхи та з «благословення» президента України Л.І.Кравчука. Насправді нескладно перевірити, що Всеукраїнська громадська організація «Академія наук вищої освіти України» організаційно оформилася й була зареєстрована Мінюстом України 03.05.2007 року (свідоцтво № 2676). На момент створення АН ВО професора В.І.Стріхи давно вже не було, на жаль, у живих, а президентом України був В.А.Ющенко.

Навіщо ж потрібен цей обман?

Очевидно, для того, щоб у читачів виникло враження, що АН ВО – це те ж саме, що й авторитетна Академія наук вищої школи України, яка справді заснована з ініціативи професора В.І.Стріхи, визначного ученого-фізика й палкого патріота української науки й освіти 27.10.1992 року (зареєстрована 10.03.1993 р., свідоцтво №447). Принагідно як член «команди В.І.Стріхи», віце-президент Академії з моменту її заснування і як її президент з 1999 року, можу засвідчити, - шановний президент Л.М.Кравчук зробив багато доброго (і не дуже доброго), але не мав до заснування АН ВШ України жодного відношення. Академія виникла внаслідок ініціативи 50 провідних учених українських ВНЗ, список яких легко знайти на сайті anvsu.org.ua (розділ «Історія»). М.І.Дубини серед цих не було.

Перелік науковців, який наводить М.І.Дубина, аби підняти рівень АН ВОУ (Бондаренко М.Ф., Гасик М.І., Матковський О.І., Сиворонов А.І. та інші), здебільшого складається з імен шанованих академіків АН вищої школи України, які не мають жодного відношення до АН АО і ніяких звітів до Дубини М.І. не подавали.

На жаль, це далеко не перший випадок, коли М.І.Дубина стає на шлях шахрайства. Наприкінці 2002 року він спробував влаштувати протистатутний переворот в АН вищої школи України, що йому не вдалося (рішенням Голосіївського районного суду м.Києва було підтверджено легітимність перебування проф. М.І.Дробнохода на посаді президента АН вищої школи України).

Проти М.І.Дубини Постановою Голосіївської прокуратури м.Києва від 4 квітня 2006 р. порушено кримінальну справу №51-1363 за статтею 41 п.1 КК України (виготовлення незаконної печатки АН ВШ України в 2003 році, виготовлення фальшивого дублікату трудової книжки, де приховано факт його звільнення у 1995 році з Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка за здійснення аморального вчинку, несумісного зі статусом викладача; здобуття з допомогою цієї книжки наукової пенсії і звання «Заслужений працівник освіти України»; викрадення через незаконні рахунки АН ВШ України, які Дубина відкривав за фальшивими документами). Справа перебуває на стадії  слідства під контролем Слідчого управління МВС України.

На жаль, жертвами багатьох шахрайств М.І.Дубини стало чимало учених, яким за гривні було виписано дипломи академіків АН вищої школи України та лауреатів академічних нагород, що не мають жодної юридичної сили і лише дискредитують їхніх власників.

Відповідальність за це шахрайство несуть і ті ректори, які попри наші застереження, толерували по суті протизаконну діяльність Дубини М.І.

Що ж до Академії наук вищої школи України, заснованої з ініціативи світлої пам’яті Віталія Іларіоновича Стріхи, то повідомляємо, що вона працює, об’єднуючи сьогодні понад 250 провідних учених українських ВНЗ. 14 наукових відділень Академії стали минулого року співорганізаторами резонансних наукових конференцій з усіх галузей знань, - від конференції, присвяченої сторіччю визначного українського перекладача Г.П.Кочура у Львові до конференції з фізики напівпровідників у Запоріжжі. З 1997 року Академія видає знаний в Україні науково-практичний журнал «Освіта і управління», низку інших видань.

На підставі Договору з МОН України учені Академії беруть активну участь у роботі громадських, науково-технічних та експертних рад Міністерства. Нещодавно відбулося спеціальне засідання Президії Академії, на якому було усебічно обговорено і в цілому схвалено розроблений МОН проект положення про атестацію ВНЗ з наукової роботи.

Серед вшанованих цього року найвищою Академічною Нагородою Святого Володимира – міністр освіти і науки України професор І.О.Вакарчук. Так президія Академії вшанувала мужність і послідовність міністра у здійсненні освітянських реформ, покликаних забезпечити українцям рівний доступ до якісної освіти.

Серед ближчих планів Академії – проведення 6 лютого 2010 року Сьомих щорічних Академічних читань пам’яті В.І.Стріхи, на яких будуть виголошені наукові доповіді про найцікавіші досягнення минулого року і видання широкопрофільного англомовного журналу «Наукові обрії», покликаного популяризувати кращі здобутки української науки в світі.

 

За дорученням Президії АН вищої школи України

 

 

М.І.Дробноход,

президент АН вищої школи України,

лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки,

заслужений діяч науки і техніки України,

член Колегії Міністерства освіти і науки України