На початок

Президентові України

В.Ф.ЯНУКОВИЧУ

 

 

Вельмишановний пане Президенте!

 

Академія наук вищої школи України – заснована 1992 року всеукраїнська громадська наукова організація, яка об’єднує понад 300 провідних учених, докторів наук і професорів, які працюють у ВНЗ нашої держави – звертається до Вас у зв’язку з надзвичайно серйозною загрозою, яка несподівано нависла над українською вищою освітою й наукою.

12 березня цього року було підписано указ Президента України № 128/2013 «Про Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Пунктом 39.2 Національного плану передбачено, зокрема, таке: «Підготовка нормативно-правових актів щодо приведення у відповідність із європейськими стандартами норм навчального навантаження викладачів вищих навчальних закладів, збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18».

Звертаємо Вашу увагу на те, що європейські стандарти норм навчального навантаження передбачають 4-6 студентів на одного викладача. Тому для приведення у відповідність до них української ситуації (9-13 студентів на викладача) слід говорити про необхідність суттєвого зменшення цього показника навчального навантаження.

Натомість збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18, що передбачено Національним планом, означатиме необхідність звільнення понад половини викладачів провідних ВНЗ України. З одного боку, це зумовить те, що десятки тисяч висококваліфікованих фахівців стануть безробітними. З іншого боку – половину сьогоднішніх університетських курсів просто нікому буде викладати.

За наявною інформацією, в коридорах влади збираються вирішувати цю проблему шляхом збільшення викладацького навантаження (до 1600 лекційних годин). Якщо за нинішніх 900 лекційних годин педагогічного навантаження (ніде в цивілізованому світі більше не бачених) викладачі вже фактично не мають часу займатися наукою, то при 1600 – університетську науку можна буде остаточно поховати.

Таким чином, реалізація п.39.2 Національного плану матиме наслідком фактично руйнацію вищої освіти в державі, остаточний занепад наукових досліджень (спершу в університетах, але дуже швидко і в академічних інститутах), фахову деградацію викладацького корпусу (крім читання лекцій, викладач мусить самовдосконалюватися, поновлювати свої знання, а часу на це вже фізично не буде), різке посилення соціальної напруги, пов’язаної з появою великої кількості нових безробітних.

Виходячи з цього просимо Вас, вельмишановний Вікторе Федоровичу, внести до п.39.2 Національного плану на 2013 рік невідкладні корективи, виключивши з нього слова: «збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18». Адже вже нинішній стан вищої освіти і науки, позбавлених належної державної підтримки, створює реальну загрозу національній безпеці України, її соціально-економічному розвитку.

 

 

З повагою і надією на підтримку,

за дорученням Президії

 

 

президент АН вищої школи України,

доктор геолого-мінералогічних наук,

професор, заслужений діяч науки і техніки України,

лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки

 

 

 

 

 

М.І.Дробноход

 

На початок