На початок

 

Українські учені беруть участь у експериментах на Великому адронному колайдері

 

Протягом минулого місяця увагу без перебільшення всього людства було прикуто до відновлення роботи Великого адронного колайдера, з допомогою якого учені прагнуть відтворити умови розвитку нашого Всесвіту відразу після Великого вибуху. Першу статтю про перші спостереження протон-протонних зіткнень при величезних (але аж ніяк не найбільших можливих для колайдера) енергіях у 900 гігаелектронвольтів з допомогою детектора ALICE було прийнято до друку через 2 години після отримання її редакцією «Європейського фізичного журналу» - що вже свідчить про вагомість і очікуваність цих результатів.

Як відомо, у створенні детектора ALICE активну участь взяли українські вчені. Саме в Харкові виготовляли сцинтиляційні матеріали для унікального детектора. І у великому міжнародному колективі авторів першої статті, присвяченої першим результатам, отриманим на Колайдері, є п’ятеро українців на чолі з відомим українським фізиком-теоретиком, працівником Інституту теоретичної фізики імені Миколи Боголюбова НАН України професором Геннадієм Зинов’євим. А серед подяк на адресу різних національних європейських інституцій наприкінці статті міститься й подяка на адресу Міністерства освіти і науки України.

Як повідомив заступник міністра освіти і науки України доктор фізико-математичних наук Максим Стріха, сьогодні опрацьовується текст Меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки України і Європейською організацією ядерних досліджень (CERN). Основними напрямками співпраці між Україною і CERN мають стати участь українських науковців у опрацюванні (зокрема з використанням мережі GRID) наукових результатів, отриманих на Колайдері, участь українських наукових установ у вдосконаленні самого Колайдера, використання можливостей CERN для підготовки молодих висококласних фахівців.

 

На початок